Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Çörek otu ülkemizin tüm bölgelerinde ve dünyanın bir çok gölgesinde yaygın olarak yetişen ince yaprakları olan yaklaşık 40 cm boylarında otsu bir tarla bitkisidir. Çörek otunu bir çoğumuz görmüşüzdür veya duymuşuzdur, çok küçük siya tanecikler, kapsül içerisinde yetişen tohumlardır.

Çörek otu içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunduran moleküller vardır. Bunların içinde thymoquinon ve nigellon adı verilen bazı bileşenler bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkili olduğu bilinmekte ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlarda hammadde olarak kullanılmaktadır.

Çörek otu kullanımının faydalı olabilmesi için mutlaka olarak doktor tavsiyesi gerekmez ancak bilinmelidir ki faydalı diye aşırıya kaçmamak gerekmektedir

Çörek otunu’nu satın alırken Çörek otu tohumu olarak satın alın. Kesinlikle öğütülmüş çörek otu satan yerlerden almamanızı tavsiye ederim. Çünkü açıkta satılan Çörek  otunun içerisinde vücuda faydalı olan bir uçucu yağlar ve diğer değerli mineraller vardır bu maddeler öğütme işlemi uzun sürer ise veya bekleme söz konusuysa etkisini yitirebilir. Çörek otunu kesinlikle direk olarak tüketmeyin, öğütülerek veya çiğneyerek yutmanız size daha faydalı besin değeri sunar.

Çörek otunun tohumlarını şu şekilde yaparak tüketebilirsiniz. Öncelikle elinizde bir öğütücü olması gerekir, bu öğütücüyü baharatçılarda bulabilirsiniz, karabiber öğütücüsü olarak sorarsanız size gösterirler.  Çörek otunu kullanmak istediğinizde sadece kullanacağınız miktarını öğüterek kullanın.

Çörek otunu sabahları kahvaltından ve akşamları ise yemeklerden en az yarım saat sonra bir şeker kaşığı çiğneyerek bir bardak su ile tüketebilirsiniz. Tadı biraz damak tadına uygun olmadığında zor gelebilir, bu neden Ballı Çörek Otu Macunu ile yaparak tüketebilirsiniz.

Çörek Otu yağı kullanımı da aynı şekildedir,  kahvaltı ve yemeklerden en az yarım saat önce bir çay kaşığı kadarını bir bardak su ile yutabilirsiniz.

Çörek otunu saç beyazlamasını önleyici etkiside bilinmektedir. Günlük olarak sarımsaklı yoğurt içine 1 çay kaşığı öğütülmüş çörek otu ilave ederek tüketebilirsiniz.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır

Çörek otunu tüketmeden önce bu bitkinin  tohumunun faydaları bilinmesi gerekir. Ayrıca diğer önemli bir konu tohumların direkt olarak yutulmaları tam anlamıyla sindirilememelerine ve vücuda tam anlamıyla fayda almasını engeller. Bunu için öncelikle çörek otunu öğütülmesi gerekir.

Çörek Otu Tohumunun Kullanım Şekli

Yemeklerin içinde veya pasta gibi tatlılarda baharat olarak kullanılır.

Çörek otunu öğütmeden tüketirseniz mide tarafından sindirilemeyeceği için fayda alamazsınız. Bu nedenle öğüterek, toz haline getirip tohumlarını bal ile karıştırtıp, macun haline getirdikten sonra yutularak kullanabilirsiniz.

Çörek otu protein bakımından oldukça zengindir bir besindir. Bu nedenle proteinlerin sindirilmesi için aç karnına tüketilmesi gerekir.

Çörek otu tohumunu yoğurt veya süt ile birlikte tüketilmemesi ve aç karnına yenmiş olması mide tarafında salgılan asidin doğrudan çörek otuna temas etmesini sağlar.

Çörek otunu eğer öğüterek saklayıp uzun bir süre beklerse içerisindeki besin değerlerini zamanla kaybeder, içerisindeki uçucu yağların uzun bir süre açıkta kalırsa kaybolur. Bu nedenle uzun süre bekletilmeden elma veya armut’u rende ederek karıştırarak tüketilmesi gerekir. Rendelenmiş meyve yerine evde hazırlandığınız meyve suyunda katarakta kullanabilirsiniz.

Hamile olan bayanlar çörek otunu kullanmaları önerilmemektedir. Ancak hamilelikten 6 ay kadar önce tüketilip ve emzirme döneminde tüketilmesi anne ve bebek sağlığı açısından faydalı olmaktadır.

Çörek otu tohumu içerisinde omega-3 yağı oldukça fazla miktarda vardır. Bu nedenle içerisinde omega-3 yağı içeren keten tohumu yağı kapsülleri gibi besinleri veya diğer aynı maddeleri içeren gıdalarla birlikte tüketilmemelidir.

Yapılan araştırmalarda yemeklerden önce çörek otu tohumu veya yağı tüketilirse ve günde 3 kez kullanırsanız vücuda bir çok fayda sağladığı söylenmektedir.

Kan şekeri olan hastaların mutlaka çörek otunu veya yağını doktor kontrolünde kullanması gerekir.

Çörek otu tohumunu tüketirken dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta kullanılacak olan miktarın uygun bir ölçüde olmasıdır. Daha fazla miktarda çörek otu tohumu veya yağı tüketmek bazı kişilerde sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Normalden  fazlaca tüketilen gıdaların zararlı oldukları bilimsel çalışmalarda tespit edilmiştir.

Çörek otu tonumu üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda çörek otu tohumunu hergün kullanımın doğru olmadığını, bir gün kullanıp diğer iki gün ara verilmesini daha doğru bir kullanım olacağını belirtmektedirler.

Yemeklerden önce çörek otunu yarım saat önce tüketilmesi sağlıklı zayıflamanızı sağlar. Omega-3 yağ asidi uzun bir süre kullanımı bedenin sağlıklı bir şekilde zayıflamasına yardımcı olur.

Günlük olarak çörek otu tohumunu kullanım miktarı 2 gramdan fazlaca tüketilmemelidir, çünkü bir çok faydası olan bu tohumun fazla tüketilmesi zararlı etkiler yapabilmektedir.

Çörek otu tohumunun yağınıda kullanabilirsiniz, yağ kullanım oranı gün içinde 3 defa 1 çay kaşığı oranındadır, yağın üzerinde bir bardak su içebilirsiniz.

Çörek otu tohumun mumlu bir tabaka ile kaplı olması ve öğütülmeden tüketilmesi tanelerinin sindirilmeden vücutta atılmasına sebep olur.Bu nedenle öğüterek kullanılması önemli bir husustur.

Çörek otu faydalı bir bitkidir, faydasını tam görebilmek için doktor önerisi gerekmez ancak şu iyi bilinmelidir ki faydası çok olsun diye aşırı miktarda tüketilmesi yanlış bir düşüncedir. Bir şeyin bitkisel olması onun yan etkisi olmadığı anlamına gelmez.

Çörek Otunun Cilt Maskesi Olarak Kullanımı

2 tatlı kaşığı çörek otu

2 çay kaşığı bal

Öğütülmüş çörek otunu biraz bal ilave edin, sonra bu karışımı cildinize çok ince bir tabaka halinde uygulayın, 15 dk bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Aynı zamanda sivilce tedavisinde de etkisi olduğu bilinmektedir, ciltte peeling etkisi gösterir.

Çörek Otunun Saç Bakım Kürü Olarak Kullanımı

3 tatlı kaşığı çörek otu tohumu

5 tatlı kaşığı zeytinyağı

2 tatlı kaşığı sirke

Bu malzemelerin hepsini birbirine karıştırarak saç derisine uygulayın, hafif masaj ve parmak uçlarınıza oval firiksiyon hareketleri yaparak cildin emmesini sağlayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Şu çok iyi bilinmelidir ki bu tür doğal saç ve cilt bakım kürlerinin etkisi akla çok yatkın olsa bile  etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmamış uygulamalardır. Kullananların yüzde kaçında olumlu sonuç alındığı veya ne kadar iyi bir sonuç elde edildiği tamamen bireysel tecrübelere bağlıdır çünkü istatistiki bilgi yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.