Çarkıfelek Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek otu, kendisi ile aynı isimle anılan çarkıfelekgiller ailesinden gelmektedir. Çarkıfelek otu olarak bilinen bu alt tür kendi arasında da yüzlerce farklı çeşide ayrılır. Ancak içlerinde şifalı bitkiler arasında sayılan türlerin sayısı oldukça azdır. Çok yıllık bir bitki olan çarkıfelek otu, sarmaşık vari yapısı ile oldukça uzun bir boya ulaşabilmektedir. Tek başına yerden yükselemese de etrafında tutunabileceği bir şey olduğu zaman dikine de büyüyebilmektedir. Örneğin bir duvara veya ağaca sarılarak boyunu yukarı doğru uzatabilecektir.

Türkçe’de çiçeklerinin yapısı dolayısıyla çarkıfelek otu ismi verilmiş olan bitki, kimi zaman fırıldak otu olarak da bilinmektedir. Yaprakları adeta köklerine kadar gerilmiş ve açılmış bir halde bulunan çarkıfelek otu, bu yaprakların üzerinde ilginç bir görünüm arz eden çok sayıda tele sahiptir. Yukarıdan bakıldığında bitkinin çiçeği adeta bir çarkı andırmaktadır.

Anavatanı Brezilya olarak tahmin edilen bitkinin bazı türleri bu özelliğiyle çelişecek şekilde soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Görünümündeki ince tasarım ve albenili yapısı nedeniyle tam bir süs bitkisidir. Bu yönde kullanımı da oldukça yaygındır. Hem ev içi süslemelerinde hem de bahçe bezemede rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ancak tek kullanım alanı bundan ibaret değildir. Bir şifalı bitki olması nedeniyle bitkisel tedavi amacıyla da kullanılmaktadır.

Çarkıfelek otu birçok özelliği ile insan sağlığı açısından olumlu etkiler taşımaktadır. Bu etkilerden yararlanabilmek amacıyla meyveleri ve yaprakları toplanarak kurutulabilir.

Çarkıfelek Otunun Faydaları

Haricen kullanımı ile yanıkların tedavi sürecine katkıda bulunur,

Çeşitli göğüs hastalıklarının tedavisinde rahatlatıcı etkileri vardır,

Oldukça etkili bir sakinleştirici olarak bilinmektedir,

Uykusuzluk sorunu bulunanlara bu konuda yardımcı olur,

Yoğun stres ve bunalımdan şikâyetçi olanların rahatlamasını sağlar,

Aynı zamanda kas gevşetici olarak kullanılması da mümkündür,

Basur konusunda etkili olan türleri de vardır,

İdrar atımını kolaylaştırıcı özelliği bulunur.

Ancak hatırlatmak gerekir ki bu özelliklerin tümü bitkinin tek bir türünde bulunmamaktadır. Çok sayıdaki alt türün sadece birkaçının şifalı özellikleri bulunur. Bu özellikler de söz konusu türlere aittir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.