Uykusuzluk için Şifalı Bitkiler

Uykusuzluk için Şifalı Bitkiler

Birçok psikolojik bozukluk, geçim sıkıntısı ve yorucu hayat düzenli olan uykuların bozulmasında etkilidir. Uykusuzluk için önerilen şifalı bitkiler sayesinde uykuya rahatça geçiş yapabilirsiniz. Uykusuzluk sorunu hem iş yaşamınızı hem normal yaşamınızı etkileyeceğinden vereceğimiz bitkiler etkili olmazsa mutlaka bir doktora danışarak çözüm yolu arayın.

 

Uykusuzluk İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Papatya: Anksiyete tedavisinde de kullanılan papatya stresi azaltmada ve kolayca uyumanıza yardımcı olur. Her akşam uyku saatinizden 1 saat önce içilen papatya çayı uykusuzluk sorununda oldukça etkilidir.

Kediotu: Kedi otu ile hazırlanan çay uyku problemi yaşayanlarda etkili sonuçlar verir. Papatya çayını uyumadığınızda içip etkisini görebilirken kediotunu düzenli olarak içerseniz etkisini görürsünüz.

Çarkıfelek: Üniversitede araştırmalara da konu olan çarkıfelek bitkisi uykusuzluk problemi yaşayanlarda hızlıca etkisini gösterir. Birçok Avrupa ülkesinde anksiyete tedavisinde çarkıfelekten faydalanılıyor.

Lavanta: Lavanta bitkisinin kokusu kişiyi sakinleştirip rahatlatıyor. Çay olarak içilmesi önerilmeyen lavantanın yağını yatmadan önce boyun ve baş bölgenize uygulayıp ruhsal rahatlamayı sağlayabilirsiniz.

 

Uykusuzluk için Şifalı Bitkilerden Faydalanırken Dikkat Edin

Yukarıda verdiğimiz bitkiler sakinleştirici haplarının verdiği bağımlılık hissini veriyor. Bu açıdan bu tür bitkileri düzenli tüketirken aralar vererek bağımlılık oranını azaltabilirsiniz.

Yukarıda verilen sakinleştirici etkisi olan bitkileri kullanırken doktora danışmalısınız. Çünkü düzenli kullanım gerektiren ilaçlar ile birlikte alınması sakıncalıdır.

 

Uykusuz Kalmamak İçin Yapmanız Gerekenler

Uykusuzluk sorunu yaşamak istemiyor ve sigara kullanıyorsanız yatmadan 1 saat önce son sigaranızı söndürmelisiniz.

Uyuduğunuz odanın sessiz sakin ve karanlık olmasına özen göstermelisiniz.

Uyuduğunuz odada rahat bir uyku çekmek istiyorsanız ne sıcak ne de soğuk olmaması gerekiyor.

Doğalgazlı bir evde yaşıyorsanız gece yatarken odanızın hava almasına özen gösterin veya peteklere bir bardak su koyarak nem oluşmasını sağlayın. Kuru hava öksürüğü tetikleyerek uykunuzun bölünmesine neden olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.