Arpacığa Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemi

Arpacığa Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemi

Arpacık Nasıl Geçer? Göz bölgesinin Enfeksiyon  kapması sonucu kirpik diplerinde oluşan bir  apsedir. Yüzde özellikle göz bölgesinde yeterince hijyen sağlanmadığında arpacık oluşması oldukça normaldir. Ayrıca mineral ve vitamin eksikliğinden oluşabilen arpacık bağışıklık sisteminin zayıfladığının göstergesi de olabilir.

 

Arpacık İçin Bitkisel Tedaviler

Arpacık ciddi bir enfeksiyon sorunu olmasına rağmen evde basit doğal yöntemlerle arpacık sorununu hafifletebilirsiniz. Bu doğal tedavileri uyguladığınız halde geçmiyor ise mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

– Patates: Patatesin yarısını alın ve rendeleyip temiz bir tülbent’e koyup sarın. Arpacık olan bölgeye koyup 5 – 10 dakika arası bekletin. Günde 3-4 defa uygulayın.

– Papatya: Kaynamış suya 1 tutam papatya atıp demleyin ve çıkan suyu süzüp ılımasını bekleyin. Temiz ve ince bir havluyu papatya suyuna batırıp arpacık çıkan gözünüze koyun ve 5 – 10 dakika arası bekletin. Papatya tedavisini de patates gibi günde 3-4 defa uygulayabilirsiniz.

– Sıcak kompres: Temiz br tülbent, bez veya havluyu yakmayacak kadar sıcak suya bastırın ve arpacığın oluştuğu gözünüzün üzerine koyup 10 dakika kadar bekletin, sıcak su kaşıntıyı da alacaktır.. Gün içinde 2 – 3 kez uygulayabilirsiniz.

– Poşet çay: Herhangi bir poşet çayı hafif ılıdığında arpacık oluşan bölgeye koyun ve 4 – 5 dakika süresince bekletin. İltihap oluşturan bakterilerin yok olmasını sağlar.

 

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık problemi yaşandığında hijyene çok dikkat edilmeli bu durumda makyaj dahi yapmamak gerekir.

Bakteri sonucu oluşan arpacık doğal olarak kolayca bulaşır, arpacığın bulaşmaması için tedbir olarak arpacıklı bölge ellenmemeli ve sık sık temizlenmeli.

Arpacık olan bölgelere el teması yapmayın.

Çalıştığınız ortamda veya evde bu dönemde ortak kullanım olan havlu yerine havlu peçeteler kullanılmalıdır.

Anti bakteriyel sabunları tercih ederek kokulu ve renkli sabunlardan uzak durulmalıdır.

Bayanlar arpacık çıktığında makyaj hiçbir şekilde yapmamalıdır.

2 – 3 gün içinde arpacık oluşan bölgede azalma veya küçülme yok ise doktora kesinlikle gidilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.