Öksürük Otunun Faydaları

Öksürük Otunun Faydaları

Öksürüğe iyi geldiği bilinen öksürük otunun faydaları nezle ve grip gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi açısından oldukça fazladır.

Sarı çiçekleri olan ve ülkemizde Doğu Anadolu dışındaki her yerde yetişen öksürük otu, antik zamanlardan beri kullanılan bitkiler arasındadır. Öksürük otu, birçok kişi için önemli olan şalgam ve bronşit sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Öksürük otu, üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde güvenle kullanılan bir üründür. Özellikle astım ve nezle gibi sorunları olan kişilere şifa olan bu otun kullanımı, sabah ve akşam iki kez olduğunda şikayetlerde azalma görülmektedir. Birçok hastalığı bulunan ve farklı bitkiler kullananlar için dikkatle kullanılmalıdır.

Öksürük otu, taze sıkılmış biçimde tüketilebilir ve kulağa damlatılabilir. Bu şekilde çorbalara da katılarak C vitamini oranının yükselmesini sağlayabilmektedir.

Öksürük Otu Nasıl Kullanılır?

Öksürük otu kullanımı öncelikle yaprakların kaynatılmasıyla içilerek olmaktadır. Sonrasında ise lapa olarak ya da damla şeklinde kullanılabilmektedir. Öksürük otu, genelde çay olarak tüketildiği için diğer kullanım alanları bilinmemektedir. Ancak en çok tercih edilen kullanım şekli, lapa olarak iltihapa sürülmesi, ağrıyan kulağa damlatılması ve içecek şeklinde tüketilmesi olmaktadır.

İlkbaharda öksürük otundan bir özse elde edilir. Bu özsü bronşit, astım ve ağız kokusu gibi sorunlar üzerinde oldukça etkilidir. Mayıs ayında yaprakları çıkmaya başlayan öksürük otu özü kulağa damlatıldığında kulak ağrısı gibi sorunların da ortadan kalkması söz konusu olmaktadır.

Yaprakları ve çiçeklerini kaynatarak yapacağınız buhar banyosu cildiniz için iyi bir etki yaratacak, oturma tedavisinde ise yılancık çıbanının ortadan kalkması mümkün olacaktır.

Öksürük Otunun Yan Etkileri

Güvenilir kullanıldığı sürece çok yan etkisi görülmeyen öksürük otu, hamileler ve emzirenler için doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Öksürük otu kullanan birçok kişi şikayet bildirmemiştir. Çay ya da lapa olarak kullanılan öksürük otu, sorunlu bölgeye sıcak tutulacak biçimde uygulandığında iltihabı da gidermektedir.

Öksürük Otu Nerede Satılır?

Aktarlarda satılan öksürük otunun da bilinçsizce toplanmaması, doğada görülen şifalı bitkilerin bilinmeden kaynatılıp içilmemesi gerekir. Mutlaka bilindik şekilde kullanılması gereken öksürük otu da diğer şifalı bitkiler için bazı bünyelere alerji yapabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.