Unutkanlığa İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Unutkanlığa İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Çok eski yıllardan beri zihin yorgunluğu, unutkanlık ve Alzheimer tedavisi için kullanılan başlıca bitki biberiyedir. Zayıflamadan tutun da unutkanlığa kadar biberiye birçok tedavi için kullanılabilir. Yunanlılar ve Romalılar Antik çağda su içinde çiçeklerini kaynatır ve kaynayan suyun buharını teneffüs ederlermiş.
Zihin yorgunluğunu gideren bitkiler arasında adaçayı da yer alır. Düzenli olarak kurutulmuş adaçayı yapraklarından hazırlanan şifalı çay tüketilirse hafıza güçlenir.

Unutkanlık İçin Ceviz ve Badem

Birçok kişi tarafından ceviz de bilinen ve beyne şifalı, unutmayı engelleyen bitkiler arasında yer alır. Cevizin kabuğunun iç kısmında bulunan yediğimiz kısmın beyni andırması da çok ilginç bir tesadüftür. Her gün 2-3 adet ceviz tüketerek unutkanlığı önlemeye yardımcı olabilirsiniz.
Ceviz gibi badem de bu rahatsızlığa karşı faydalı bitkiler arasında yer alır. Beynin canlılığını badem korur ve zihnin rahatlamasını sağlar.

Unutkanlık İçin Fosfor İçeren Besinler

Düzenli olarak her gün elma tüketmenizde fayda vardır. Elmada yer alan B vitamini, fosfor gibi maddeler hafızanın güçlenmesini sağlar.
Kan dolaşımını sarımsak ve soğan da güçlendirerek unutkanlığın önüne geçer. Yüksek fosfor içeriği nedeniyle balık da zihni rahatlatır, beynin güçlenmesini sağlar ve balık düzenli olarak tüketildiğinde hafıza kaybını önler. Fosfor içeriği üzüm, portakal, incir gibi yüksek meyveler de hafızanın güçlenmesini sağlar. Fosfor içeriği yüksek olan yiyeceklerden hafızası zayıf olan kişiler de tüketmelidir.

Unutkanlığa Bitkisel Çözümler

Hafızayı güçlendiren besinler arasında kimyon da yer alır. İki çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı kimyon da karıştırılarak her sabah tüketilirse hafızayı güçlendirmeye etkili olur. Yine yarım çay kaşığı karabiberi bir çay kaşığı balın içine atın. Bu karışımı sabah ve akşam yiyin. Hafızanızı bal ve karabiberle de güçlendirebilir, unutkanlığı engelleyebilirsiniz. Düzenli olarak yenildiğinde fındık da unutkanlığı giderir. Fosfor açısından zengin olduğu için yumurta sarısı da haftada 2-3 kez tüketilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.