Beşparmak Otunun Faydaları

Beşparmak Otunun Faydaları

Çayır bitkisi olarak bilinen beşparmak otu bahar gelince patikalarda çayırlarda park ve bahçelerde güzel görüntüsü ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Beşparmak otu gül familyasından sayılır ve çok yıllık bir bitkidir. Ama otsu bir bitki olması onu bir çayır bitkisi yapmaktadır. Ufak ufak açan sarıçiçekleri bulunmaktadır.

Bu çiçeklerin yaprakları beş parmağa benzetildiği için beşparmak otu adını almıştır. Uzun yıllardır Anadolu’da yetişen bu bitki başka isimlerle de anılmaktadır. Genellikle acı ayıt, ve hayıt isimleri ile Anadolu’da anılır. Çiçekleri ve kökleri bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır.

Şifalı bitkiler ailesinin bir üyesi olan beş parmak otu genellikle çay olarak tüketilir. Yabani olarak yetiştiği için otu toplamak için parklara ve çayırlara gitmek gerekir. Genelde bahar ve yaz aylarında sarı çiçeklerini açar.

Bu mevsimlerde toplanan sarı çiçekler kurutulduktan sonra çay gibi demlenerek içilir. Bitkinin yaprakları pek kullanılmaz. Ancak çiçekleri kadar faydalı olan kökleri de yine kaynatılarak şifa amacıyla kullanılır. Bitkisel ürünler içerisinde de beşparmak otunun kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle ishali gideren ilaçların içerisinde bu otun kullanıldığı bilinmektedir. Kabız edecek niteliklerde güçlü bir üründür bu sebeple en iyi doğal ishal kesicidir.

Beşparmak Otunun Faydaları

  • Kurutulup kaynatılan çiçekleri içildiği takdirde ishali kısa sürede iyileştirir,
  • Gargara yapıldığında ağız içinde oluşmuş olan lekeleri giderir,
  • Kökü çiğnendiğinde diş ağrılarını giderir,
  • Çiçeklerinin suyu yüze sürüldüğünde cilt lekelerini yok eder,
  • Boğaz iltihaplarında ve bademcik şişliklerini yok eder,
  • Çayı enerji verir,
  • Midede oluşan yanmayı yok eder.

Beşparmak otu güvenilirliği kanıtlanmış bir bitkidir. Bugüne kadar bilinen veya görülen bir yan etkisi olmamıştır. Ancak yine de her zaman doktora danışılarak kullanılması önerilir.

Özellikle hamile ve emziren hanımların bu bitkiyi kullanmadan önce doktora danışması gereklidir. Her ne kadar yol kenarlarında sıklıkla bulunsa da aktarlardan da satın alınabilir. Üstelik aktarlarda hem çiçeklerinin hem de köklerinin kurutulmuş halleri bulunur. Çay hazırlamak için daha çok çiçekleri kullanılır. Ancak beşparmak otu çayı hazırlanırken hem çiçekleri hem de kökleri kullanıldığında daha etkili sonuç alınır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.