Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

Gökçe ağacı olarak bilinen ökse otunun faydaları birçok kişinin uzun yıllar bu bitkiyi evinden eksik etmemesinin en önemli nedenidir.

Ülkemizde de çok popüler olan ama asıl Balkanların en önemli şifalı otlarından olan ökse otu, beyaz tomurcuklar açar ve kavak, akasya, kestane gibi ağaçların üzerinde yetişir. Kendiliğinden ortaya çıkan bu bitki, 70 yıl kadar dayanıklıdır. Bu yüzden yararları üst düzeyde olan ökse otunun faydaları birçok kişilerce evlerden eksik edilmemesi kadar önemlidir.

Ökse otunun faydaları genel olarak şunlardır:

  • Nefes darlığı ve astım için tedavi edicidir,
  • Bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılır. Çünkü ökse otu kanser tümörlerini küçülttüğü iddia eden bitkiler arasındadır.
  • Adet sancılarının dinmesini sağlar,
  • Öksürük ve ishale iyi gelir,
  • Merhem olarak kullanılır,
  • İlaçların bazılarında ökse otunun olduğu bilinmektedir.

Ökse otunun düzenli kullanılması öksürüğü de azaltmaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir kullanım için aşırıya kaçılmamalı ve hamilelerin kullanmasının önüne geçilmelidir.

Ökse Otu Nasıl Kullanılır?

Ökse otunun meyveleri zehirlidir. Bu yüzden ökse otu kullanımı çay formunda olmaktadır. Ökse otunu kaynamış suya ekleyerek birkaç dakika beklettiğinizde içebilirsiniz. Bu şekilde içeceğiniz ökse otları başta öksürük ve üst solunum yolu sorunları olmak üzere birçok problemin tedavisinde kullanılır. Ökse otu, iki çay kaşığı ölçüsünde kullanılabilir.

Günde bir iki kere kullanılan ökse otunun güvenli bir biçimde tüketilmesi için aktarlardan alınması gerekmektedir. Bilinçsizce kullanılan ve ökse otunun ciddi zararları olabilir. Özellikle zehirlenmeler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ökse Otunun Yan Etkileri

Ökse otunun yan etkileri de vardır. Ökse otu kullanımı söz konusu olduğunda kesinlikle sokaklardan bilinçsizce toplanmamalı ve meyveleri yenmemelidir. Özellikle hamileler ve emzirenler için ökse otu kullanılmasının önüne geçilmelidir. Bilinçsiz içilen her bitkinin etkileri olumsuz olabilir. Bu yüzden güvenli biçimde kullanılan ökse otu bitkisi için güvenilir aktarlara başvurulması son derece önemlidir.

Ökse Otu Nerede Satılır?

Ökse otu doğada çok bulunan bir bitki olmasına rağmen aktarlardan alınmalıdır. Her zaman meyveleri zehirli olduğundan bilinçsizce toplanıp tüketilmemelidir. Güvenli biçimde kullanılan ökse otunun güvenilirliği için bitki uzmanları dışındaki kişilere güvenilmesi doğru olmaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.