Ekinezya Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Ekinezya Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Ekinezya şifalı bir bitki türü olarak vücutta ortaya çıkan ağrılarda ve genelde kış aylarında oluşan soğuk algınlarında kullanılan bir bitkidir.Tıp dünyasında tedavi edici özelliği bilinen ekinezya bitkisi içerisinde 14 faklı etken madde olduğu ve bu maddelerin insan sağlı açısında önemli olduğu bilinmektedir. Sizler için ekinezya bitkinin faydalarını araştırdık.

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?

Ekinezya soğuk algınlığına birebir tedavi edici özelliği vardır, kısa sürede hastalığı üzerinizden atmaya yardımcı olur.

Vücudunuz genel yapı itibariyle güçsüz duruma düşerse bu hastalıkların daha çabuk ilerlemesini sağlar.Ekinezya bitkisi vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirerek vücudu hastalıklara karşı korur.

İltihablı hastalıklar oluşursa tedavi edici maksatlı kullanılabilir

Vücudumuz bağışıklık sistemini güçlendirmeye karşı kullanılabilir.

Üst solunum yolundaki hastalıklar için tedavi edici özelliği vardır, grip ve nezle gibi hastalıklar için kullanılabilir.

Böcek sokmalarına karşı kullanılan ekinezya bitkisi akrep ve yılan sokmasına karşıda kullanılabilir.

Cilt ve vücutta üzerinde görülen alerjik durumlarda ekinezya bitkisi faydası vardır.

Ekinezya Bitkisinin Kullanılmaması Gereken Durumlar

– Ekinezya bitkisi 1 yaşından kçüçük olan çocuklarda kullanılmaz, bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş kişilerde kullanımı uygun değildir, yan etkileri sakıncalı durumlar doğurabilir.

Tam olarak 1 ve 12 yaş arası çocuklarda kullanılmamalıdır.

Ekinezya bitkisi otoimmün hastalar için kullanılmaz, bu hastalık bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalık türlerinde bisidir.

– Ekinezya bitkisin kullanıkren 10 gün ara verilmeden kullanılmamalıdır.

Hamile bayanların ve emziren annelerin ekinezya bitkisini kullanması kesnilikle kullanmamalıdır.

Eğer ilaç kullanmanızı gerektirecek bir hastalığınız varsa ekinezya bitkisi kullanılmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekir

Günde bir bardaktan fazla ekinezya bitkisi içilmesi tavsiye edeilmez.

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır?

  • Yarım litre  Su
  • 2 tatlı kaşığı kuru ekinezya

Ekinezya bitkisini suyun içine ekleyin ve 3-4 dakika demleyin gün içinde en fazla 3 bardak tüketin.Çay içimini gün içinde aynı oranda azaltarakta kullanabilirsiniz. Ekinezya çayını 15 gün içildikten sonra en az 15 gün ara vermek gerekir.

Önemli Not: Yukarıda sayılan nedenlerin dışında eğerki vücudunuzda alerji ve değişik bir tepkime ortaya çıkarsa ekinezya bitkisi kullanımını derhal sonlandırın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.