Sakarya (Adapazarı) Gezilecek Yerler

Sakarya (Adapazarı) Gezilecek Yerler

Kuvayı Milliye Müzesi

Kuvayı Milliye Müzesi,gevye ilçesinin, Alifuat paşa kasabasında bulunmaktadır. Bu müzede bulunan belgeler, Mondros mütarekesinin imzalanmış olduğu 30 ekim 1918 ile, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmış olduğu , 23 Nisan 1923 tarihleri arasında Kuvayı Milliye adını verdiğimiz dönemi kapsar.

Sakarya Müzesi

Sakarya müzesi, 1910 ile 1915 yılları arasında, Binbaşı Baha bey tarafından yaptırılmıştır. Semerciler mahallesinde, Milli Egemenlik caddesinde bulunur Sakarya müzesi.
Arkeoloji seksiyonunda prehis-torik çağlarıyla, Bizans ve Roma dönemlerinin eserleri sergilenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk, 1922 yılında Annesiyle birlikte bu evde beş gün kalmışlardır.

Sakarya Köprüsü

1495 yılında Sultan 2.Beyazid tarafından yaptırılmıştır. Gevye ilçe merkezi ile Alifuat Paşa kasabasını birbirine bağlar. 14.kemerden oluşmuştur taş köprü. Değişik zamanlarda onarılarak, bugünde halkın kullandığı bir köprüdür.

Melen Çayı

Rafting yapmak isteyenler için çok uygun olan Melen Çayı , Cumayeri beldesi Dokuz değirmen köyünden başlayıp, Kocaali Beyler köyünde son bulan çayda rafting yapabilme imkanına sahipler. Cumayeri’ne gitmek için, İstanbul istikametinden gelecek olanların, Kaynaşlı gişelerinden çıkarak cumayeri ilçesine gitmeleri mümkün.

Mudurnu Çayı

Akyazı ilçesi Dokurcun beldesinden başlayan parkur, Kuzuluk beldesine
kadar devam eder. Akarsu kanosu yapmak isteyenler için çok uygundur.

Karasu Plajı

Karasu sahlinin uzunluğu 20 kilometredir. Geniş bir plajı vardır. İnce taneli kumu ile temiz suyu sayesinde romatizmalı hastalıkların tedavi edildiği söylenir.

Sapanca Gölü

Sapanca’ya gitmek için Haydarpaşa garından trenle yola çıkabilirsiniz. Orada konaklamak isteyenler için konaklayabilecekleri, konforlu oteller göl kenarında mevcuttur.

Karagöl Yaylası

Taraklı, Sakarya’ya 70 kilometre uzuklıkta bulunmaktadır. Karagöl yaylasına ulaşabilmek için, Bilecik Eskişehir karayolu istikametine doğru gidilirken, Taraklı yol ayrımından yaylaya ulaşılabilir. Yamaç paraşütü yapmak isteyenler, İkaruş havacılığı arayabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.