Venezuella’da Başlıca Gezilecek Yerler

Venezuella’da Başlıca Gezilecek Yerler

İspanyollar, Güney Amerika’ya adım attıklarında ilk yerleşke olarak kullandıkları alanlar arasında Venezuela yer almıştır ve sürekli olarak varlığını devam ettiren nadir yerleşkeler arasında bulunmuştur. 19 ve 20. yüzyıl ülke için sürekli olarak devrimler, çatışmalar odağında bir süreç olmuştur. Tarihi anlamda çok fazla diktatör gören ama günümüz koşullarında artık federal bir başkanlık cumhuriyeti olarak yönetilen önemli bir ülke konumunda yer almaktadır.

Venezuella Yeme/İçme Kültürü

Venezuela yemek kültürü genellikle mısıra dayalı oluyor. Herkesin mısırı sevdiği ve bolca tükettiği bu ülkede yapılan yemeklerin çoğunda mısır veya mısır unu kullanılıyor. Kendilerine özel ekmek yapan Venezuela insanları, bu ekmekte bile mısır unu kullanıyorlar. Mısır unu ve lor peyniriyle yapılan bu ekmek, yapımı kolay ve tüm halk tarafından günlük tüketiliyor.

blank

Ekmek tüketmek bir yana sürekli et tüketen Venezuela halkı, kuzu etinden de yahni yapıyor. Yahnide kullanılan et ise sadece kuzu eti olarak seçiliyor. Kuzu etini sebzelerle harman ederek çeşitli baharatlar katan Venezuela’lılar tıpkı bizim haşlamamız gibi bir yemek yapıyor.

Bunun yanı sıra ülkelerinde meşhur olan siyah kuru fasulye de çok tüketiliyor. Yahni gibi yapılan bu yemeğin içinde de kuzu eti var. Her yemeğine et koyan Venezuela’lılar, et yemeklerini seviyorlar gibi.

Venezuella Başlıca Gezilecek Yerler

Plajı ve sağladığı sessiz, huzurlu ortamı ile dinlendiren bir plaj, ada noktası; Isla de Margarita

blank

Uçurtma, sörf hepsini bulabileceğiniz mavinin tüm tonlarına sahip; Los Roques archipelago

blank

Antik parkları ve hayvanat bahçeleri ile dikkat çeken önemli bir şehir; Barquisimeto

blank

Alıştığınız ulusal parkların aksine çok daha faklı bir cennet köşesi; Morrocoy National Park

blank

Balıkçılık ve kamp odağında farklı bir adres arayanlar için; La Tortuga Island

blank

Her ülkede olduğu gibi Venezuela’da da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler var. Özellikle tarih açısından birçok olaya şahit olan Venezuela’da gerçekten gezilecek görülecek tarihi yerler fazlasıyla var. Venezuela tarihi için mutlaka Boliver Müzesi’ne gidilmeli. Müze içerisinde eskiden yaşanan savaşların canlandırılmalarını görebiliriz. Yapılan maketler, kalıntılar ve çizimler eskiyi göz önüne getirmemizi sağlayacak.

Eskiden yaşanan savaşların kalıntıları da anıt şeklinde karşı karşıya duruyor. Başkent Caracas bölgesinde göreceğiniz bu iki anıtın üzerinde, savaşlarda yer edinmiş kahramanların kabartmalarını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra birçok denize kıyısının bulunması da Venezuela açısından bir avantaj haline gelmiş. Venezuela’ya giden turistler birçok sahil ile karşılaşacaklar. Sahillere yapılan oteller temiz ve bakımlı görünüyor. Masmavi deniz ve kusursuz hizmet karşılığında rahat bir tatil yapma merkezi.

Venezuella Konaklama ve Ulaşım

Venezuela, Güney Amerika bölgesinin birçok denize kıyısı olan hoş ülkelerinden birisidir. Bazen uzak yerlere gitmek ve gezmek için düşündüğümüz yerlerden birisi de Venezuela’dır. Daha önce çok ilgi görmeyen Venezuela, şu sıralar turistler tarafından en çok tutulan yerler arasında. Venezuela’ya gitmek istersek Türkiye üzerinden maalesef direk gidemeyiz. Venezuela’ya seyahat etmek için tercih edilebilecek en iyi yol, hava yoludur. Hava yoluyla aktarmalı şekilde Venezuela’ya gidebiliriz. Aktarmalı gidebilmek için de Ankara, İzmir veya İstanbul’dan havayolu kullanmalıyız.

blank

Bindiğimiz uçakta istersek Madrid üzerinden de Venezuela’ya geçebiliriz. İstanbul-Madrid arası 5 saat sürerken, Madrid’den Venezuela’ya geçiş de 12 saat sürüyor. Toplamda 17 saat gibi bir sürede ulaşabiliyoruz. Ülkeye giriş için pasaport gerekiyor ve aktarma saati uzun geldiyse Brezilya’nın Sao Paulo şehrine de direk inebiliriz. İndiğimiz şehirden de Venezuela’ya kolayca geçiş yapabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.