Aydın’da Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Aydın’da Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Ülkemizin en kalabalık illerinden bir tanesi. Eski dönemlerden kalan bir çok tarihi esere de ev sahipliği yapan Aydın, 1.050.000 nüfusa sahiptir. Ege Bölgesinde bulunan Aydın, tarıma el verişli ve turist akımına da açık bir ilimizdir.

Eski dönemlerde birçok uygarlığa da kapısını açmıştır. Gelişen ve değişim gösteren uygarlıklar sonucunda da günümüze kadar gelerek, Aydın olacak kalmıştır.

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan bir çok tarihi eser yer alıyor. Yer altı evleri ve kazılarda bulunan eski eşyalar, müzelerde sergilenerek yoğun ilgi görüyor.

Aydın ismi Aydınoğulları ile başlayarak Aydın Güzelhisarı ismini almış ve en son olarak da Aydın olarak kalmıştır. Aynı zamanda Aydın’da 17 ilçe bulunuyor.

Aydın Yeme/İçme Kültürü

Tarihi eserler yönünden zengin olmasıyla birlikte, mutfakta da aynı zenginliği çevresine yansıtabiliyor.

İç ve dış malzemelerinin masraflı olmasından dolayı her yerde denk gelemeyeceğimiz bu meşhur yemekler, damak tadımızı oldukça değiştirebilir. Şehir yemekleri denilince akla ilk gelen yemekler arasında enginar dolması yer alıyor. Pazarda satılan bildiğimiz enginarların içerisi oyularak, normal dolma malzemesi ilave ediliyor. Bu şekilde pişirilen dolma da salça sosuyla servis edilebiliyor.

Bunun yanı sıra kalburabastı, paşa böreği, kabak mücveri gibi zengin yemekler de Aydın’a özel. Kabak mücveri genellikle tüm Türkiye’de meze olarak tüketiliyor. Paşa böreği ise malzeme açısından oldukça masraflı bir yemek. Paşa böreğinin masraflı olması nedeniyle, bu yemek çeşidini zengin insanların yaptığı düğünlerde sıkça görebiliriz.

Aydın Başlıca Gezilecek Yerler

Ülkemizin önemli milli parklarından olan mutlaka görülmesini önerdiğimiz; Güzelçamlı Milli Park

Alışveriş konusunda şehrin en büyük adreslerinden birisi olan; Forum Aydın

Tarihi anlamda oldukça değerli bir antik kent; Magnesia Antik Kenti

Yeni bulguları ile çok daha fazla önem kazanan; Nysa Antik Kenti

Etkileyici ve sıra dışı bir sunum yapısı olan müzelerden; Aydın Müzesi

Aydın Konaklama ve Ulaşım

Aydın ilimizi ziyaret etmek için, havayolu ve karayolu seçeneklerinden faydalanabiliriz. Aydın’da bulunan Çıldır Havalimanı sayesinde Aydın’a uçakla seyahat edebiliriz. Havayolunun avantajlarından birisi de birçok ilden direk uçuşa elverişli olmasıdır.

Bunun yanı sıra sadece havayolu değil otobüs ve tren yolunu da tercih edebiliriz. Tarihten de bildiğimiz gibi Türkiye’de ilk demiryolu hattı Aydın’a yapılmıştı. Eskiden beri gelişen demiryolu zamanla, neredeyse bütün illere direk ulaşım hizmeti veriyor.

Otobüs, uçak ve tren yolu arasında en rahat yolculuk tabii ki havayoludur. Uçak yolculuğu kısa sürmekle beraber, neredeyse her ilimizden Aydın’a direk uçuşlar vardır.

Aydın’a ulaşıldığında konaklama için çeşitli pansiyon ve oteller var. Oldukça bakımlı ve temiz otellere ev sahipliği yapan Aydın’da, boş vakitlerde de tarihi eserler müzeleri gezilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.