Haiti’de Görülmesi Gereken 6 Yer

Haiti’de Görülmesi Gereken 6 Yer

Tarihinden bu yana bir çok ülkenin gözdesi olan ama bir türlü kendisini tam olarak bağımsız konuma getiremeyen ülke, yıllar boyu Fransa ve İspanya tarafından yönetilmek zorunda kalmıştır. Karatipler’de ki konumu itibariyle jeopolitik anlamda oldukça önemlidir. 1800’lü yılların ortalarında ancak bağımsızlığını kazanmaya başlayan ülke, en son 2010 yılında yaşadığı tarihinin en büyük depremi ile bir kez daha sarsılmıştır.

Haiti Yeme/İçme Kültürü

Ülke halkı genel anlamda yoksuldur ve yöresel yemekleri, tahıl odaklı basit mutfaklara dayanır. Genel yemek kültürü ise, İspanya ve Fransa tarafından yönetildiği dönemlerden kalan bu iki mutfak kültürü ile özdeşleşen, harmanlanan bir mutfak yapısına sahiptir. Karayip ülkelerinin hemen hepsinde olduğu gibi, Haiti’de de pirinci ve fasulyeyi bir çok yemekte çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Ülkenin restoranlarında ise, bu tarz yemekleri de çeşitli Dünya mutfaklarını ya da fast-food ürünlerini bulmak mümkündür. Fiyatlar da oldukça uygundur.

Haiti Başlıca Gezilecek Yerler

Doğayla iç içe mükemmel yapıları, kalıntıları gezme keyfi için mutlaka görülmesi gereken; The Citadelle

Denize, okyanusa çok daha farklı bir bakış getirebileceğiniz; Labadee

Ülkenin küçük olmasına rağmen oldukça ilginç ve dikkat çekici müzesi; Musee du Pantheon National Haïtien

Kendinizi büyülü bir film sahnesinde, macera gezisinde bulabileceğiniz; Bassin Bleu

Güzel bir günün tamamını geçirmenize değecek özel bir müze; Museum Ogier-Fombrun

Ülkenin tarihi ve en kalabalık pazarıdır. Alışverişi en eski tarihi kalıntılarla yapabilirsiniz; Marche de Fer

Haiti Konaklama ve Ulaşım

Türkiye Cumhuriyeti için hiç bir şekilde vize uygulamamaktadır. Bu nedenle pasaportunuz ile dilediğiniz an ülkeye çok rahat bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’dan doğrudan ülkenin başkenti olan Port-au-Prince’e direk uçuşlar mevcuttur. Yani vizesiz, tek uçuşla direk gidilebilmektedir. Ülke genelinde çok fazla lüks konaklama seçeneği yoktur. Pansiyon ya da kiralık oda seçenekleri ağırlıktadır, fiyatları uygundur. Ülkede şehir içi ulaşım ise eski otobüsler ve taksiler ile yapılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.