Moğolistan’da Başlıca Gezilecek Yerler

Moğolistan’da Başlıca Gezilecek Yerler

Moğolistan, eski Türk toplulukları tarafından yönetilmiş ve günümüze kadar da bağımsızlığını korumuştur. Orta Asya bölgesinde bulunan ve denize kıyısı olmayan ülkelerden birisidir. Moğollar olarak kurulan imparatorluğu 1200’lü yıllarda Cengiz Han kurmuştur.

Geçmişten günümüze birçok topluluk tarafından yönetilen Moğolistan, en son Göktürkler tarafından yönetilmiş ve günümüzde de bağımsızlığını korumuştur.

Başkenti Ulanbatur, ülkenin en geniş ve en büyük şehridir. Yüzölçümü açısından da büyük olan Ulanbatur’da ülke nüfusunun en çoğu bu şehirde bulunuyor.

Nüfusu 3 milyona yakın olan Moğolistan, bağımsızlığını ilan ettiği sıralarda Sovyet Rusya tarafından saldırılara maruz kalmıştır. Saldırıların altından kalkan ülke, bağımsızlığını devam ettirmiş ve çok partili hayata geçmiştir. Günümüzde hala siyasal parlementer bir ülke olan Moğolistan, serbest piyasa ekonomisine de sahiptir.

Moğolistan Yeme/İçme Kültürü

Moğolistan’ın yemek kültüründe en çok değer verdiği yiyecek türleri kesinlikle et ve et ürünleri. Ülke çapında o kadar et tüketiliyor ki, sabah kahvaltısında tüketilen kahvaltılıkların içinde bile bolca et bulunuyor. Et tüketimi konusunda ise ülkede genellikle keçi eti tercih ediliyor. Ülke çapında yenen etler ızgara şeklinde şiş eşliğinde veya tencerede asla kızartılmıyor.

blank

Kızartmayı zararlı bulan ve ızgarayı da beceremeyen Moğolistan halkı, eti haşlayarak tüketiyor. Örnek olarak sabah kahvaltısında tüketilen Bayntan Çorbasından bahsedebiliriz. Bayntan çorbasının içerisinde havuç gibi sebzeler ve bolca et kullanılıyor. Genellikle et tüketen Moğolistan’da bir de kımız adlı içecek bulunuyor. Ayrana benzeyen içecek, kısraklardan alınan sütün mayalanması ile ortaya çıkıyor. Kımız, mayalanma sonucunda ortaya çıktığı için hafif mayhoş ve hafif alkollü olarak karşımıza geliyor. Kımız, eski Türk uygarlıklarından bu yana gelen bir içki türü olarak da adlandırılıyor.

Moğolistan Başlıca Gezilecek Yerler

Tarihi yapısı ve doğal müzeleri ile dikkat çeken ilk nokta, başkent; Ulan Baturblank

Tarih kitaplarında sıkça adı geçen, tamamen doğal bir yaşam alanı, mükemmel güzellik; Karakurumblank

Daha önce hiç görmediğiniz mükemmel atları görebileceğiniz özel bir adres; Khustain Nuruu National Parkblank

Farklı, küçük ama konumu itibariyle dikkat çeken bir gezi noktası; Ubsa Gölüblank

Doğanın belkide en değişik şekillerden, oluşumlarından birisi olan; Khyargas Nuurblank

Moğolistan Konaklama ve Ulaşım

Moğolistan’a gitmek için en kolay ve kısa yollardan birisi de havayoludur. Güvenlik, çabukluk ve rahatlık konusunda havayolu tercih edilerek, Moskova üzerinden aktarmalı olarak Moğolistan’a gidilebilir.

Türkiye’den Moğolistan’a direk uçuş seferleri bulunmuyor. Türkiye üzerinden Moskova’ya ulaşarak oradan da aktarma yoluyla Moğolistan’a geçiş yapılabilir.

Moskova’ya ulaştıktan sonra, isterseniz demir yoluyla isterseniz de kara yoluyla Moğolistan’a geçiş yapabilirsiniz. Tavsiyeler arasında tabii ki demiryolu bulunuyor. Demiryolu seyahati Moskova Moğolistan arası tam tamına yedi gün sürüyor. Yedi gün içerisinde tren ile ülkenin tüm güzelliklerini görebilir, hızlı ve güvenli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Moğolistan’a giriş yapabilmek için vize zorunluluğu bulunmuyor. 2013 senesinde karşılıklı imzalanan kanunlar ile iki ülke arasında vizeler tamamen kaldırıldı.

Moğolistan’da konaklama konusunda da hiçbir sıkıntı çekilmiyor. Uygun fiyattan yüksek fiyata kadar birçok lüks otel ve konaklama yeri seçenekleri var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.