Özbekistan’da Gezilecek Yerler

Özbekistan’da Gezilecek Yerler

Özbekistan, sanıldığı kadar küçük bir ülke değil. Özbekistan’ın günümüzdeki nüfusu neredeyse 22 milyon kişiye ulaşmak üzere. 1310 ve 1340 yılları arasında bulunan ve Altun Ordu yönetimine sahip olan Özbek Han sayesinde, Özbekistan kurulmuş ve ismi böyle kalmıştır.

Özbek Han’ın yönettiği Altun Ordu üyeleri de Özbek ismini aldı. Özbek Han, yönetimin başına geçer geçmez sert bir politika izleyerek tüm düşmanlarından ve rakiplerinden kolayca sıyrılarak bağımsızlığını ilan etmişti.

Altun Ordu’yu yöneten ve sert bir politika izleyen Özbek Han, kısa sürede büyük çalışmalara imza atarak günümüz Edirne’sine kadar gelmiştir. Tüm baskıları ve yönetim şeklini sıklaştıran Özbek Han, Altun Ordu’yu kararlılığı ile yönetmiş ve üyelerine de Özbek ismini vermiştir. Günümüz Özbekistan ülkesi de Özbek Han’ın bıraktığı eserlerden birisidir.

Özbekistan Yeme/İçme Kültürü

Özbekistan’a geldiğimizde birçok tat bizleri bekliyor olacak. Özbekistan’da yediğimiz yemeklerde asla yabancılık çekmeyiz. Özbekistan tarafından yapılan meşhur yemekler, Türk yemekleriyle birebir benzerliktedir.

blank

Günümüzde Gaziantep yöresinden de bildiğimiz Özbek Pilavı, adından da anlaşılacağı üzere Özbekistan’a ait bir yemektir. Genellikle Özbekler, pilav tüketmeyi tıpkı Çinliler kadar çok seviyorlar.

Konya’da yapılan çekme helvaların da tıpkısı Özbekistan’da üretiliyor. Özbek helvası olarak ismi geçen helvaların da mutlaka tadına bakarak ağzınızı tatlandırmalısınız. Gerçekten normal helvalar gibi akışkan bir yapıya sahip olan Özbek helvası damakta değişik ve kalıcı bir tat bırakabiliyor.

Genellikle pilav türü yiyecekler tüketen Özbekler, et yemeklerinden de epeyi uzaklar. Nedeni bilinmiyor ama Özbekistan’da yaşayan insanlar neredeyse hiçbir şekilde et tüketmiyorlar.

Özbekistan Başlıca Gezilecek Yerler

Asya’nın belki de kalbi noktasında, başkent modern yüz ve müze, kültür her şeyi barındıran bir yer; Taşkent

blank

Tarihsel kalıntılarıyla dikkat çeken ülkenin bir diğer önemli kenti; Hive

blank

Mimarlık alanında çok özel saraylara ve kalıntılara sahip olan; Hokand

blank

Özellikle arkeoloji alanında önemli kalıntılara sahip olan hem tarihi, hem modern bir kent; Tirmiz

blank

Tarihi İpek Yolu içinde büyük öneme sahip olmuş olan, mutlaka görmenizi önerdiğimiz; Semerkant

blank

Issız gibi görünen, sakin ve huzur dolu ama içerik seçeneği bol bir kent; Muynak

blank

Özbekistan Konaklama ve Ulaşım

Özbekistan, SSCB’den ayrılarak bağımsızlığını ilan eden bir Orta Asya ülkesidir. Denize hiçbir şekilde kıyısı bulunmayan Özbekistan’a karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkün. Deniz olmamasına rağmen yine de birçok ulaşım tekniği olması gerçekten çok güzel bir avantaj.

Özbekistan’a gitmek için vize şart. Özbekistan son aldığı anayasal kararlara göre Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Vize almak için de konsolosluk tarafından belirlenen şartlara uymak gerekiyor. Şartlar ve kriterler sağlanıyorsa rahat bir şekilde vizemizi alarak Özbekistan’a gidebiliriz.

Ulaşım araçları içerisinde en rahatı havayoludur. Havayolu ile Özbekistan’a 4-5 saat gibi bir sürede ulaşmak mümkün. Daha rahat bir ulaşım sağlamak için öncelikle havayolu, sonra demiryolu ve en son olarak da karayolu seçeneklerine sırasıyla göz atabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.