Dünyanın En Ünlü On Şehri

Dünyanın En Ünlü On Şehri

Sidney – Avustralya

Sydney Avustralya’nın çok eski yerleşim bölgelerindendir. Ayrıca bu büyük şehir Avustralya’nın en önemli limanına sahiptir. Gerçekte Avustralya’nın başkenti değildir fakat gerek turizm açısından, gerek ekonomik açıdan başkent gibi gözükmektedir. Avustralya denilince akla ilk gelen şehir olmasından dolayı denilebilir ki multi-kültürel bir şehir olmayı başarmıştır.

Moskova – Rusya

Moskova Rusya’nın başkenti, şehrin kültürünün, eğitiminin ve bilim alanında ilerlemelerinin de merkezi konumundadır.Rusya’nın batısına düşen şehrin,ülkenin sanayisinde de önemli bir rolü vardır, nüfusu ise yaklaşık 10 milyon civarındadır. 

Barcelona (Barcelona) – İspanya 

 

Barselona da, Sdney gibi önemli bir liman şehri, limanıyla ve ticaretiyle İspanya’nın en önemli şehirlerinden. Tarihi dokusu, kültürel yapısı ve kendine has şehircilik anlayışıyla, turizm açısından da oldukça önemli. Şehirde hakim olan Modernizm akımı görülmeye değer.

Roma – İtalya

“Her yer Roma’ya çıkar”  çıkar sözünden de anladığımız gibi, dünya tarihi, kültürel miraslar, politik yapı taşlara, felsefe ya da bir çok önemli isim roma ile bağlantılıdır. Roma tarihi dokusunu bozmadan, kültürüyle harmanlayıp, eskinin etkilerini  modern zamana taşıyabilen bir şehirdir. 

Pekin – Çin 

PEKİN Çin’in en eski 2. büyük şehri ve şu anda da başkentidir. Çin’in kuzeyinde yer alan verimli topraklar üzerine kuruludur. Endüstri anlamında ülkeyi taşıyan bir şehirdir. Şehir yeşllik alanlarıyla ve dokumacılığıyla ünlenmiştir.

Berlin – Almanya 

Almanya’nın başkenti olan Berlin bir çok filme,Ülkenin yakın geçmiş tarihine damgasını vurmuş bir şehirdir. Bir zamanlar ikiye ayrılan şehir Almanya’nın kalbi konumundadır. Alman bağımsızlığının ve cesaretinin sembolü, buna bağlı olarak da kültürünün mirasçısıdır.

Tokyo – Japonya 

Japonya’nın başkenti olan şehrin yüz ölçümü oldukça büyüktür. 600 km2’dir. nüfûsu 36 milyon civarındadır. Büyük Okyanusun bir girintisinde yer alır ve körfez şehridir. o yüzden bir çok rengi bir arada yaşatır. Teknoloji ve milleniuma ayak uyfurma açısından japonya’nın değişen yüzlerindendir.

Londra – İngiltere 

Yüzölçümü ile dünyanın en geniş şehirlerinden biri sayılan Londra , İngiltere’nin başkentidir. Yurt dışı dil eğitiminde öğrencilerden en çok talep gören şehirlerdendir. Ticari hayatın hızlı bir şekilde aktığı kent. ayrıca İngiltere siyasetinin de merkezidir.  5. yy.da Saksonların buraları almasıyla adı London (Londra)olarak değiştirilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Paris – Fransa 

Paris dünyaca ünlü tanımına bakılırsa “Işık Şehir” (Ville de Lumière) ,Fransa’nın başkentidir. Dünya tarihinin yanı sıra kendi ülke tarihinin de en önemli şehridir. Başkent olmanın hakkını verir ve sadece kültür – tarihte değil, ekonomi, politika, ticari uluslararası ulaşım açısından da oldukça önemlidir.Ayrıca Moda’nın ve lüks yaşamın haritasının çizildiği şehirdir.

New york – ABD 

ABD’nin belki de adından en çok söz edilen şehri bölgenin kuzeydoğusunda yer alır ve en kalabalık nüfusa sahiptir. 10 milyon civarı bir nüfusu olduğu tahmin edilen şehir 7/24 canlı, nefes alan yapısıyla oldukça önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.