Arpanın Faydaları Nelerdir?

Arpanın Faydaları Nelerdir?

Arpa, botanikte buğdaygiller ailesine ait tahıl türünde otsu bir bitkidir. Binlerce yıldır insanların yetiştirerek faydalanmakta olduğu bu bitkinin tarımına kesin olmamakla birlikte ilk olarak Mezopotamya denilen bugünkü Fırat ve Dicle ırmaklarının ara bölgesini teşkil ederek aşağıda Basra Körfezi’ne kadar uzanan arazilerde başlanıldığı düşünülmektedir.

Ortalama bir metre civarında boya erişebilen arpa bitkisi saçak köklü bir yapıya sahiptir. Dünya üzerinde en çok üretilmekte olan tahıllardan biri olan arpa, ticari değer olarak da gayet etkili bir yere sahiptir. Soğuk ve ılıman kuşakta rahatlıkla yetişebilen arpanın dünyadaki en büyük üreticileri de Rusya, Kanada, ABD gibi kuzey yarımküre ülkeleridir.

Arpanın ticari değeri kullanım alanının genişliğinden de kaynaklanmaktadır. Zira arpa insanlarca kullanılabilmesinin yanı sıra, hayvan yemi olarak da değerlendirilebilen bir bitkidir.Arpanın kökeninin sözünü ettiğimiz kadar gerilere uzamasının insanlık tarihine olan katkılarından belki de en önemlisi arpanın özelliklerinin iyi şekilde kavranabilmesi olmuştur.

Zira binlerce yıldır kullanılması sayesinde artık arpanın pek çok etkisi bilinmektedir. İnsanlar bu süreçte arpanın faydaları dolayısıyla şifalı bitkiler arasında yer aldığını fark etmiş ve arpa bir bitkisel tedavi gereci olarak kullanılmaya da başlanmıştır.

 

Arpanın insan sağlığına olan faydalarından en başta akla gelenlerden bazılarını saymak gerekirse şunlardan bahsetmek yerinde olacaktır;

Vücut ısısının dengelenmesini sağlar,

Bronşit ve astım gibi göğüs hastalıklarına karşı etkilidir,

Sindirim sistemini çalıştırır ve idrar sökümüne yardımcı olur,

Aynı özelliği sayesinde sindirim ve boşaltım yollarındaki iltihapların atılmasını sağlar,

Haricen kullanımı ile egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisine katkıda bulunur,

Cildin güzel, canlı görünmesini ve yumuşak bir yapıya kavuşmasını sağlar,

Vücudun yağ dengesinin korunmasına yardımcı özelliği bulunur,

Boğaz ve mide ağrılarının giderilmesine yardımcı olur,

Diş eti sağlığının korunmasına katkıda bulunur,

Hücreleri koruyucu etkileri sayesinde birçok kanser türüne karşı etkilidir.

 

Arpanın bu faydalarından istifade edebilmek amacıyla arpa unu ile üretilmiş gıda maddeleri tüketilebileceği gibi arpa suyu şeklinde içilmesi de mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.