At kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At kestanesi, Sapindaceae familyasından olmakla beraber bu bitkinin yaprakları uzun saplıdır. Bu bitkinin kenarları dişlidir. Meyvesi de dikenlidir. Sarı, beyaz çiçekli, çalı, kırmızı, kırmızı çiçekli, sarı çiçekli at kestanesi türünde çeşitleri vardır. At kestanesinin üretimi tohum ve çelikle gerçekleştirilir. Görünüşü güzel olan at kestanesi, bir insanı öldürecek dozda zehir içerdiği için halk arasında pek toplanmaz.

At kestanesinin zehirli olması, bu bitkinin kullanılmayacağı anlamına gelmez. Özellikle kozmetik sektöründe at kestanesinin çok fazla kullanıldığını görebilirsiniz. Kozmetik sektöründe, haricen kullanılabilecek at kestanesi kremi, at kestanesi solüsyonu ve at kestanesi yağı olarak hazırlanmış olan bu ürünleri mevcuttur. Bu ürünler yaşlanmayı ve kırışıklığı önlediği için kozmetik sektörünün baş tacıdır.

Bilhassa atkestanesi ile hazırlanan ürünler, krem, merhem, tentür ve jel olarak cilde sürüldüğünde, cildi sivilcesiz bir görünüme kavuşturma da yardımcı kaynaktır. Genelde kadınların ciltte oluşan kırışıklıkları gidermek için kullandıkları piyasada bulunan botox etkili kremlerin ana özünde at kestanesinin bileşenleri bulunmaktadır.

Özellikle de uzun süre güneşte kalan ciltte oluşan kahverengi lekelerin çıkarılmasında at kestanesinin kremi kullanılır ki bu da kozmetik sektörünün cilt sorunlarına karşı bu bitkiden faydalandığı bir üründür. At kestanesi birçok hastalığa deva olduğundan şifalı bitkiler arasında yer alır ve piyasada atkestanesi ile hazırlanan birçok ürün de bulunmaktadır.

At kestanesi faydaları

* Ciltte ki kırışıkları önler.

* Varis ağrılarını önler.

* Damar esnekliğini arttırır.

* Damar büzücü etkisi ile ciltte oluşan genişlemiş gözenekleri kapatır.

* Kılcal damar kanamalarını durdurur.

* Hemoroid hastalığına karşı etkilidir.

* Atkestanesi yapraklarından elde edilen çay ateş düşürür.

 

At kestanesi çayı hazırlamak için yemişin kabuk kısmı veya kurutulmuş yaprakları kullanılır. Kaynatılmış suya 2 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş at kestanesi yaprakları veya kabuğu atılarak 10 dakika kadar demlenerek elde edilen çay soğuk algınlığına iyi gelir. At kestanesi içeren kremler, jeller veya at kestanesi yağı ile burkulma olan bölgeye masaj yapıldığında şişliği alır. Bu ürünler harici olarak egzama ve hemoroid için de bitkisel tedavi amaçlı kullanılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.