Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Günde ne kadar su içmeli? İhtiyacımız olan suyu nasıl hesaplarız? Su içmenin faydasını artık bilmeyenimiz yok, su içmek sağlıktan ziyade yaşamak içinde gereklidir. En az günde 2 litre su içmek gerektiğini biliyoruz fakat bu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genellikle kullanılan bir formül değildir fakat bu formül ile ihtiyacınız olan su miktarını belirleyebilirsiniz.

 

Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Ne Kadar Su İçmeli?

Günlük olarak spor yaparken terleriz ve su kaybederiz. Diğer yandan idrar yolu ile ve nefes alırken dahi suya ihtiyacımız vardır ve kaybettiğimiz sıvıyı düzenli olarak yerine koymamız gerekir. Uzmanların bu konuda ki ortak fikri ise günde içilmesi geren su miktarının 8 bardak olduğu yönünde. Fakat bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Örneğin spor yapan bir vücudun daha fazla suya ihtiyacı varken kuru bir ortamda bulunan kişilerin daha fazla suya ihtiyaç duyması gereksizdir.

 

Su İhtiyacını Etkileyen Faktörler

  1. Egzersiz Yapmak: Egzersizi düzenli olarak yapıyorsanız içeceğini su miktarı daha fazla olmalı. Egzersiz yapan kişiler diğer bireylere oranla daha fazla ter attıklarından daha fazla su içmeye ihtiyaç duyarlar.
  2. Çevresel Değişim: Kışın girdiğiniz nemli ortamlar daha fazla nem oranına sahiptir ve su ihtiyacı hissetmenize neden olur. Ayrıca sıcak iklimlerde yaşayan insanlar kuru iklimlerde yaşayanlara oranla daha fazla su tüketmeliler.
  3. Sağlık Durumları: İshal, ateş gibi su kaybedilen hastalıklarda vücut daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bol su içmek bu hastalıklarda en iyi tedavilerdendir. Diğer yandan kalp yetmezliği yaşayanlar ve böbrek üstü bezi hastalıklarında yeterli seviyede ( daha az ) içmek gerekir.
  4. Emzirme Dönemi ve Hamilelik: Özellikle emzirme döneminde hem sütün oluşması hem de anne ve bebeğin sağlığı için daha fazla sıvı tüketimi gerekmektedir. Hamile bayanlar günde 9 – 10 bardak su içerken emziren kadınların 12 – 13 bardak su içmeleri gerekir.

 

Su Tüketimi Nasıl Arttırılır?

  1. Her daim yanınızda cam küçük bir şişe bulundurabilirsiniz. Her bittiğinde yenilemeyi unutmamalısınız.
  2. Artık hemen herkeste akıllı telefonlar mevcut. Bu telefonlarda su hatırlatma programları var bunları yükleyebilir veya telefonunuza alarm olarak kurabilirsiniz.
  3. Sabah kalkar kalkmaz su içmek çok sağlıklıdır. Bu yüzden gözünüzü açtığınızda suyu göreceğiniz baş ucunuza koymalısınız.
  4. Yaz veya kış fark etmez suyun tadından hoşlanmıyorsanız içine limon dilimleri, nane yaprakları, bal veya çilek gibi meyveler atarak lezzetli hale getirebilirsiz.
  5. Her saat başında 1 bardak içerseniz yeterli su tüketimine erişmiş olursunuz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.