Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Antep fıstığı içeriğinde B ve C grubu vitaminlerinin yanı sıra demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve manganez minerallerini içerir. Fıstık, lifli bir besindir ve protein açısından da oldukça zengindir.

Antep Fıstığının Besin Değerleri

100 gr. Antep Fıstığının besin değerleri: 594 kalori; 20,8 gr. protein: 51,6 gr. yağ: 16,4 gr. karbonhidrat ve 0 kolesterol… Antepfıstığındaki mineraller: 100 gram Antep fıstığında ortalama 972mg potasyum (K), 500mg fosfor (P), çok az miktarda da folat ve selenyum bulunur. Antepfıstığındaki vitaminler: 100 gram Antep fıstığında 2.7-5.3 mg kadar E vitamini (tokoferol) bulunur. 0.67-0.80 mg B1, 0.24 mg B2 ve 1.4-1.5 mg B6 vitamini vardır. Ayrıca 100-230 I.U. A vitamini içerir.

Antep Fıstığının Faydaları

Antep fıstığı kalp ve damar hastalıklarına karşı etkilidir. Fıstık, damar tıkanıklığına yakalanma riskini azaltır ve kalp krizi geçirme riskinin de en aza indirilmesine yardımcı olur. Kötü kolesterolü düşürmesi de Antep fıstığının faydaları arasındadır. Fıstık, kan şekerinin dengelenmesini sağlarken şeker hastaları tarafından da tüketilebilir. Gelişme çağındaki çocuklar için farklı türleri bulunan fıstık çok önemlidir. Fiziksel ve zihinsel gelişimine çocukların katkı sağlaması Antep fıstığının faydaları arasında yer alır.

Fıstık B vitamini açısından da oldukça zengindir, kan dolaşımının düzene girmesine yardımcı olur ve sindirim sisteminin de düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Birçok olumlu etkisi kaslar üzerinde de bulur ve kalp kasını güçlendirmesi de Antep fıstığının faydaları arasındadır. Günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını bir avuç fıstık ile karşılayabilirsiniz. Hücreleriniz bunun sonucunda yenilenmiş olur.

Fıstık hep uzun yıllar boyunca yasaklı besinler arasındaydı, kolesterolü yükselttiği, kilo aldırdığı ve kalp krizine neden olabileceği ileri sürüldü. Fakat son yapılan araştırmalarla ortaya fıstığın zararından çok yararının olduğu ortaya çıktı. Fıstığın kilo aldırmadığı da bunlardan bir tanesidir. Ancak her besinde aşırı tüketildiği zaman olduğu gibi fıstıkta da tüketim arttıkça kilo aldırıcı etki oluşabilir.

Kabızlığa karşı etkili olması Antep fıstığının faydaları arasındaki en önemlisidir. Kansızlık olarak halk arasında bilinen anemi hastalığına özellikle çocuklar ve kadınlar yakalanır. Yetersiz beslenme bunun başlıca nedenlerinden biridir. özellikle daha sıklıkla vejetaryenlerde görülen bu rahatsızlığa yakalanma riskini bir avuç fındığı gündelik yiyerek atlatabilirsiniz. Akciğer üzerinde de badem gibi etkileri bulunan Antep fıstığının faydaları arasında öksürüğü kesmesi ve göğsü yumuşatması da sayılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.