Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Asya’nın tropikal yerlerinde yetişen zencefil genellikle baharat olarak kullanılsa da zencefil çayınında sağlık yönünden birçok faydası vardır. Zencefil çayının faydaları ve zencefil çayı tarifi sizlerle.

 

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Zencefil çayı sindirimi hızlandırarak yağ yakılmasını kolaylaştırır bu sayede hızlı kilo verilmesine destek olur.

Mide bulantısını geçirdiği bilinmektedir.

Ayrıca solunum yollarının açılmasını sağlayan zencefil çayı alerjik reaksiyonları azaltmaktadır.

Soğuk algınlığından muzdarip olan kişilerce tedavide kullanılabilen zencefil çayının kan şekeri düşürme özelliği de bulunmaktadır.

Kan dolaşımını hızlandırarak hazımsızlığa iyi gelen zencefilin romatizma ağrılarını azalttığı da bilinir.

Boğaz enfeksiyonlarını tedavi eden zencefil çayı, terlemenin artmasını yardımcı olarak ateşin düşmesini sağlar. Üşütme ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda tedavi edici olarak kullanılır.

 

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

  • 1 cm uzunluğunda zencefil
  • 1 su bardağı su

Hazırlanışı ve uygulanışı: Zencefilin kabuklarını temizleyerek ince şekilde dilimleyin. Kaynamış suyun içine dilimleri atın ve kısık ateş üzerinde 20 dakika kaynatın. Daha sonra ılık haldeyken süzün ve zencefil çayınızı için. 1 cmlik zencefil 1 bardak zencefil çayı için geçerlidir. Dilerseniz içine limon dilimi veya bal atarak tatlandırabilirsiniz.

 

Önemli: Zencefil çayını kalp ve şeker hastaları kullanmamalıdır. Emzirme dönemindeki bayanların, gebelerin ve çocukların kullanması yasaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.