Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Soğuk algınlığı metabolizmanın zayıfladığı anlarda, vücut direncini ortadan kaldırarak vücudu etkisi altına almaktadır. Üst solunum sistemlerini tahribata uğratan viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık, akut viral farenjit veya akut nezle olarakta bilinmektedir ve sıklıkla görülmektedir.

Soğuk algınlığına birçok virüs neden olmaktadır. Ancak hastalığa esas olarak korona virüsler ya da rhinovirüsler sebep olmaktadır. İnsan metabolizması virüslere karşı kısa sürede bağışıklık göstermektedir. Yaygın şekilde öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırma şeklinde belirtilerle rastlanmaktadır. Soğuk havalarda dışarıya çıkmak ve yoğun etkili soğuğa maruz kalmakla bu hastalığın etkisi altına girilmektedir.

Ihlamur çayı

İçerdiği bol miktardaki C vitamini sayesinde dışarıdan gelen virüslere karşı koruma sağlar vücudunuzun direncini artırır, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, grip oluşumunu önler.

Ihlamur çayının hazırlanışı

35 gram ıhlamur parçalarını 1 litre suyla kaynatınız.10dakika demlenmeye bırakılır ve sıcak olarak içilir. Oluşan bu çay günde 3-4 bardak içilebilir.

Nane çayı

Sıklıkla görülebilen soğuk algınlığına karşı limon takviyesiyle birlikte gribe karşı önemli bir koruma sağlar. Öksürüğü yok eder, tahriş olan solunum yollarını tedavi edecektir.

Nane çayının hazırlanışı

2tatlı kaşığı nane yapraklarını 1,5 litre suya ilave ederek yüksek ateşte kaynatınız. Yaklaşık 10 dakika gibi bir süre sonra demlendirdikten sonra limonda ilave ederek bu karışımı günde sabahları 1 bardak şeklinde içebilirsiniz.

Okaliptüs çayı

Burun tıkanıklığı başta olmak üzere soğuk algınlığının belirtilerini ortadan kaldırır. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Okaliptüs çayı hazırlanışı

150 gram okaliptüs parçacıklarını yarım litre suya katarak kaynatılmaya bırakınız. Kaynadıktan sonra 15 dakika gibi bir süre demlendirmeye bırakınız. Ve sabah akşam birer bardak içiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.