Yaban Mersini Çayının Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Çayının Faydaları Nelerdir?

Birçok bitki gibi hem yiyecek olarak hem de içecek olarak tüketilebilen yaban mersininin bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle yaban mersini çayının faydaları oldukça fazladır. İlk olarak kalp hastalıkları ve şeker hastalığı için kullanılan yaban mersininin gün geçtikçe kullanım alanı artmaktadır.

Yaban mersini kuzey ve güney yarım kürelerde, ılıman ve serin iklim olan bölgelerde yetişmektedir. Yaklaşık 450 tane çeşidi bulunmaktadır. Kökeni fundagiller olan yaban mersininin bilimsel adı ise “Vaccinium myrtillus” tur. Türkçede ise çoban üzümü ya da ayı üzümü gibi isimleri bulunmaktadır.

Başta da belirttiğimiz gibi, yaban mersinin faydaları saymakla bitmiyor. Şimdi maddeler halinde bu faydalara bakalım:

Tansiyonu düşürür.

Gözde oluşan iltihaplara iyi gelir.

Katarakt tedavisinde ilaçlara ya da ameliyata destek olarak, iyileşmenin hızlanmasını sağlar.

Şeker hastaları için kullanılır.

Bağırsak iltihaplarına ve ishale iyi gelir.

Boğaz ağrısına iyi gelerek boğazdaki enfeksiyonun dağılmasını sağlar.

İçerisinde bulunan C vitaminleri, vücudu hastalıklardan korur.

Kan dolaşımına büyük bir etkisi vardır ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

Yaban mersinin bu kadar çok duruma iyi gelmesinin temel sebebi içerisinde bulunan antosiyanosit bileşenleridir. Bu bileşenler vücuttaki damarları güçlendirir ve kan dolaşımının artmasını sağlar. Ayrıca antioksidan etkisinin de olması, damarları tahribatlara karşı korur. Diğer bir sebebi ise, rodopsin pigmentinin vücutta daha fazla üretilmesini sağlamaktır. Bu pigment, iltihapları önler ve özellikle ishal tedavilerinde hızlı ve kesin çözüm olarak bilinir.

Yaban mersininin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yani güvenli bir bitki olduğunu söyleyebiliriz. Ancak aşırı tüketim yapılırsa hızlı bir şekilde kilo vermeye ve kas spazmlarına neden olabilir. Eğer aşırı tüketim belli bir süre boyunca devam ederse ölüme dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle tüketimlerinizi belli bir düzeyde, size zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca ilaçlarla kullanımına dikkat etmeniz ve kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka prospektüsünü okumanız gerekmektedir.

Gördüğünüz üzere, yaban mersini çayının faydaları tahmin edildiğinden çok daha fazladır. Bu çayı hem marketlerden hem baharatçılardan hem de internetten kolaylıkla bulup satın alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.