Kuzey Kore’de 5 Gezilecek Yer

Kuzey Kore’de 5 Gezilecek Yer

Doğu Asya civarında Kore Yarımadası içerisinde bulunan, Cumhuriyet ile yönetilen bir devlettir. Kuruluşu oldukça yakın bir zamanda gerçekleşen Kuzey Kore etrafında da yakın devletler bulunuyor. Kuzey Kore, Kore Yarımadası içerisinde bulunduğu için, Rusya, Çin ve Japon Denizine de oldukça yakın bir konumda. 1948 yılında kurulan ülke, yakın bir zamanda Cumhuriyet yönetimine geçiş yapmış.

Başkenti Pyongyang olan Kuzey Kore’de başbakan, ebedi başkan, savunma bakanı ve yüce lider gibi devlet birimleri yer alıyor. Şuan görevde olan devlet adamlarından en önemlisi de Kim-Jong-un’dur.  Son yapılan nüfus sayımlarına göre de ülkede 24 milyon kişi yaşıyor.

Kuzey Kore Yeme/İçme Kültürü

İçerisine bulunan restoranlarda, sadece Kore yemekleri değil dünyada tüm yemekleri bulabilirsiniz. Evrensel bir nitelik taşıyan mutfaklarda çeşitler oldukça fazla.

Çeşitli yemeklerin bulunduğu restoranlar da oldukça pahalı olduğundan, bu restoranları çok kalabalık görmek de mümkün olmuyor. Kore’ye özel olarak yapılan karışım yemeğinin içinde de balık ve bolca baharat bulunuyor. Baharatla harman edilen balık, pişirilmeden öylece tüketiliyor.

Kuzey Kore 5 Gezilecek Yer

Size mükemmel manzaralar sunacak olan; Tower of the Juche Idea

Metrolara karşı çok daha farklı bakmanızı sağlayacak olan; Pyongyang Metro

Ülkede mutlaka görülmesi gereken özel bir müze; Victorious Fatherland Liberation War Museum

Tarihi anlamda sizi gerçekten tatmin edebilecek olan; Kim Il-sung Square

İlginç ve oldukça özel, mutlaka beğeneceğiniz bir diğer adres; Geumsusan Memorial Palace

Kuzey Kore Konaklama ve Ulaşım

Ülkeye gidebilmek için seçenekler oldukça az. Ülkeye yabancı milletten insanların gelmesinden rahatsızlık duyabiliyor. Ülkenin huzurunun bozulmasından endişe eden ülke, senede yaklaşık 1-2 bin turistin giriş çıkış yapmasına izin veriyor. Konsolosluk açısından da az bir yere sahip olan Kuzey Kore, güvenilir şirketlerin önerdiği insanları ülkeye alıyor.

Ülke için tüm şartlar sağlandığında da vize ile giriş yapabiliyorsunuz. Türkiye üzerinden sadece birkaç şehirde direk uçuşu bulunan Kuzey Kore, oldukça soğuk mevsimler geçirdiği için yazın gidilmesi öneriliyor. Kuzey Kore’ye gittiğinizde birçok otel ve pansiyon bulabilirsiniz. Pansiyon ve otellerde kaldığınız sürece de yemeklerinizi yerken çubuk kültürüne alışmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.