Çocukla Avrupa Turu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukla Avrupa Turu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk sahibi olmak sizin için engel değilse ve güzel bir Avrupa ya da Dünya turu plânlıyorsanız, bazı detayları mutlaka bilmeniz gerekir. Normal koşullarda dikkat edeceğiniz maddelerin en az iki katına çıkacağını ve her adımda sadece “gezip-görmek” değil, “çocuklara uygun mu” mantığında düşünmek durumunda olduğunuzu unutmayınız. Peki, nedir bu maddeler?  özellikle çocuklarıyla Avrupa turunda olan 2 farklı aile ile yaptığımız ön görüşmeler sonucunda bu temel maddeleri bir araya getirdik.

Çocuklarla Farklı Ülkelere Giderken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Gezi plânlarınızı, her zaman geniş bir alan üzerinde yapın. En ufak sorunda ulaşabileceğiniz bir hastane ya da destek alabileceğiniz bir kurum olsun. Dağ gezisi, uzun süre şehirden uzak turlar çocuklarla doğru olmayacaktır.
  • Gideceğiniz ülkede çok ani hava değişiklikleri varsa, çocuğunuz için bu durum sakıncalı olabilir. Örneğin Antalya’da yaşayan bir aile, ertesi sabah Antartika’da bir lokasyonda yer alırsa bu durum çocuk açısından sıkıntılı olacaktır. Haliyle ülke seçimlerinde buna dikkat edilmelidir.
  • Yola gidilmeden önce mutlaka doktorunuza danışılmalıdır. Gerekli iğneler yapılmalı, yol süresi ve diğer detaylar görüşülerek atılacak adımlar doktorun direktifleri doğrultusunda belirlenmelidir.
  • Asla uzun süren uçak yolculukları tercih edilmemelidir. Özellikle küçük çocuklarla Roma ve benzeri konumlara gidiniz. Ama okyanus aşırı bir uçak seyahati ile Amerika’ya gitmek çok yanlış olacaktır.
  • Adrenalin anlamında yoğun bir içeriğe sahip turlardan, gezilerden sakının. Daha çok kültür, yürüyüş ve benzeri turları tercih edin. Çocuğunuzu asla riske atmak istemezsiniz.
  • Yanınızda her zaman çocuğunuz için ek giysiler, mama, bez gibi unsurlar ya da yaşına bağlı acil ihtiyaçlar yer alsın. Yedekli hareket edin ve her durumda onun ihtiyaçlarını gidermek adına hazır durumda olun.
  • Farklı bir etkinlik içerisinde yer alacaksınız ve çocuklar için bu etkinlik uygun değil mi? O halde en fazla 2 saat sürecek bir PROFESYONEL bakıcıya çocuğunuzu bırakabilirsiniz. Yanınızda çocuğunuzu bu tür etkinliklerde götürmeyiniz. Bakıcıyı ise, ülkenin ÖNDE GELEN belli kurumlarını araştırarak tercih edin. Mümkünse otelinizden destek alın.

Yukarıdaki önerilerin yanı sıra, gideceğiniz lokasyona göre önceden bir plân yapmanız ve bölgeye hakim olmanız, otel seçimlerinde maddi seçenekleri bir kenara bırakıp; daha çok güvenli, hijyenik, merkezi konumlara yakın olması gibi çocuklar açısından daha güvenli olacak seçeneklere dikkat etmeniz büyük önem taşır.

Siz, tüm gezi boyunca eğleneceksiniz. Fakat çocuklarınız, sizin onlara sağladığınız kısıtlı alan kadar görebilecek ve eğlenebilecek. Yeterince dikkatli olmazsanız, bu gezi size eğlence; çocuklara problem olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.