Aslan Pençesinin Faydaları Nelerdir?

Aslan Pençesinin Faydaları Nelerdir?

Aslanpençesi, ormanda ve sulak topraklarda yetişen yıllık ve otsu özelliğe sahip olan bir bitkidir ve halk arasında aslan ayağı, şebnemli olarak bilinmektedir. Aslan pençesi içerisinde eterik yağlar ve tanen bulunur.

Aslanpençesi, güzel görülen, yeşil yaprakları bulunan ve yaz mevsiminde çiçek açan bir bitkidir. Kökü genişçe, yaprak kenarları dişlidir. Bitki çiçeklerinde bulunan tohumların ve kökünün bölünmesiyle çoğalmaktadır. Aslanpençesi yaprakları mayıs ya da haziran aylarında toplanarak kurutulur. Bitkinin kökleri çiçeklerinin solmasından sonraki dönemde topraktan çıkarılır ve gölgede kurumaya bırakılır.

Aslanpençesi faydaları

* Kadın hastalıklarında yararlıdır,

* Adet ağrılarını ve aşırı kanamaları giderir,

* Hamilelikte düşük riskini azaltır,

* Anne sütünü arttırır,

* Menopoz sıkıntılarını giderir,

* Şekeri düşürür,

* Vücuda dinçlik verir,

* Cilt yaralarını iyileştirir,

* Göz hastalıklarında faydalıdır,

* Romatizma ağrılarını giderir,

* Sinirsel rahatsızlıkları giderir,

* Mide spazmını önler,

* Karaciğer şişliği için faydalıdır,

* Damar sertliğini iyileştirir,

* Apseli yaraları tedavi eder,

* Kas erimesini giderir.

Aslanpençesi, doğum zorluklarına karşı iyidir. Bebeğin döl yatağındaki konumunu sağlamlaştırarak doğum da yaralanmaları önler. Hamilelerin bitkisel tedavi için aslanpençesi bitkisini üçüncü aydan sonra kullanmaları önerilmektedir.

Şifalı bitkiler arasında aslanpençesi çayı hazırlamak için öncelikle bir su bardağı kaynar suyun içine yarım tatlı kaşığı bitki konur ve bir dakika kadar demlenir daha sonra da süzülerek çay elde edilir. Çay soğuduktan sonra tüketilmelidir. Ayrıca bir litre suyun içine bir çay bardağı aslanpençesi konur ve 5 dakika kadar kaynatılır ve 30 dakika demlenir. Genelde yemeklerde bir çay bardağı olmak üzere günde 3 bardak tüketilir.

Aslanpençesi cilt yaralarının iyileştirilmesinde kullanılacak ise elde edilen çay ile cilt temizlenebilir ya da oluşmuş olan yara bu sıvı ile pansuman yapılabilir. Aslanpençesi çayı devamlı kullanıldığı takdirde özellikle kas erimesini engeller ve vücuda dinçlik verir. Doğal bir sakinleştirici özelliği taşıdığından yoğun stres altında çalışanlar için faydalıdır. Ayrıca diyabet hastaları için kan şekerini dengeleyerek yüksek şeker ya da düşük şeker seviyelerinin vücutta yaratabileceği tahribati engellemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.