Ackee (Ake) Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ackee (Ake) Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Bu yazıda ackee/ake meyvesinin sağlığa faydalarından, nasıl tüketilip yendiğinden, içerisindeki besin öğeleri ve kalorilerinden bahsedeceğiz. Ayrıca eğer dikkatli tüketilmezse karşılaşabilecek sonuçlar da yazımızın son kısmında yer alıyor.

Ackee/Ake Jamaika’nın ulusal meyvesidir ancak Batı Afrika’da birçok tropik ormanda yetişir. Ağacın 18. yüzyılda Karayiplere getirildiğine inanılmaktadır. Jamaika’nın bu meyveyi tanımasıyla birlikte meyve Jamaika kültürünün ayrılmaz bir parçası olmuştur. Ülkenin ulusal yemekleri Ackee ve Tuzlu Balık’tır. Meyve günümüzde bütün dünyaya ihraç edilmektedir.

Ackee sürekli yeşil kalan bir bitkidir. 7.5 metreye kadar uzayabilir, yılda iki kere meyve verir. İlk hasat zamanı Ocak – Mart diğeri ise Haziran Ağustos’tur. Meyvenin karakteristik bir kırmızı kabuğu vardır ve açıldığında içinde üç büyük siyah çekirdek çıkar. Meyve tüketilirken büyük dikkat gerektirir çünkü sadece sarı etli kısmı tüketilebilmektedir. Kalan kısmı ölümcül etkileri olabilen zehirler içermektedir. Ackee meyvesinin lezzeti çoğunlukla hafif, yağlı ve kremsi olarak tasvir edilir. Bu özelliklerinden dolayı mutfakta çoğunlukla bir sebze gibi pişirilir. Meyve diğer sebzelerle iyi uyum sağlar, et ve balıkla beraber iyi tüketilir.

Ackee’nin Sağlığa Faydaları

Ackee sadece tadı ve mutfaktaki geniş kullanım alanıyla ünlü bir meyve değildir. Meyvenin potansiyel faydaları aşağıda sıralanmıştır:

Sindirim Problemleri

Ackee meyvesi lif açısından çok zengindir. Sindirimi kolaylaştırarak bağırsak ve midede sindirim ve boşaltımın kolaylaşmasını sağlar. Şişkinlik, kasılma, kabızlık ve bağırsak iltihaplanmalarını ortadan kaldırabilir. Kötü kolesterolü yok ederek kalp sağlığına iyi gelir.

Tansiyon

Meyve damar genişletici olarak bilinen potasyum açısında zengindir. Kan damarlarını açarak kardiyovasküler sistemin yükünü hafifletir. Bu durum ateroskleroz ve kan damarı hasarı riskini azaltır.

Kan Dolaşımı

Tansiyonu düşürmeye yardım etmesinin yanı sıra kan dolaşımı problemlerinin çözülmesinde de etkilidir. İçeriğindeki demir oranı sayesinde oksijenin vücuda eşit dağılmasına yardım eder. Demir ayrıca kansızlık sorununu da azaltır, zayıflık, baş dönmesi ve bilişsel sorunlar azalır.

Bağışıklık Sistemi

Yemeklerde kullanmanın yanı sıra Ackee’nin orijinal kullanımlarından biri de yaygın hastalıkların etkilerinin azaltılmasıdır. Meyve harika bir bağışıklık sistemini güçlendiren, çeşitli hastalıklara karşı koruyan vitamin C deposudur.

Ackee Meyvesinin Farklı Kullanımları

Araçlar: Meyvenin ağacı kürek ve fıçı yapımında kullanılır.

Parfümler: Meyvenin çiçekleri parfüm yapımında kullanılır.

İlaçlar: Tohum özleri ve tohum zarları dizanteri ilacı yapımında ve parazitlerin öldürülmesinde kullanılır.

Mobilya: Ağacı termitlere dayanıklı olduğu için mobilya alanında geniş kullanım sahası vardır.

Bahçe: Göz alıcı özellikleri nedeniyle çevre düzenlemesinde ve bahçelerde sıklıkla tercih edilir.

Son olarak bu ağacın Jamaika ekonomisinde farklı kullanım alanları ve meyvesi nedeniyle büyük önemi vardır.

Ackee Meyvesi Nasıl Pişirilir, Nasıl Yenir?

Ackee Jamaika’nın ulusal yemeğinin ana malzemelerinden biridir ve yemek kısaca “Ackee ve Tuzlu Balık” olarak adlandırılır. Bu yemek farklı otlar ve baharatlarla bir araya getirilip günün her öğününde tüketilir. Diğer yaygın pişirme şekilleri aşağıdaki gibidir:

Etli ve Sebzeli Börek: Ackne et ile oldukça uyumlu bir sebzemsi meyvedir.

Çorba: Sıcak, kremalı ackee çorbası, meyveyi tavuk, krema, domates ve acı biberler ile karıştırarak yapılabilir.

Kiş: Lezzetli kişler pişirmek için Ackee ve çeşitli sebzeleri kullanabilirsiniz.

Sufle: Meyveden lezzetli sufleler yapılabilir.

Salata: Salatalarınıza meyvemsi kokular ve lezzetler katmak için Ackee’yi kullanabilirsiniz.

Ackee Meyvesinin Besin Değerleri / 100 gr – porsiyon:

Miktar Günlük İhtiyaç
Yağdan gelen kaloriler
Toplam Kalori 140
Doymuş Yağ 0 0%
Trans Yağ
Toplam Yağ 0 0%
Kolesterol 0 mg 0%
Sodyum 125 mg
Lif 2.0 g
Şeker
Toplam Karbonhidat 11 g
Protein 4 g
Vitamin A 500 UI
Kalsiyum 40 mg
Demir 1.080mg

UYARI: Bir çok faydası olmasına rağmen bu meyve olgunlaşmadan önce yenirse oldukça zehirlidir. Asla bir Ackee meyvesini doğal olarak açılmadan tüketmeyin. Aksi halde Jamaikan Kusma Hastalığı’na sebep olur ve aşırı durumlarda koma ve ölüme sebebiyet verir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.