Abdestbozan Otunun Faydaları Nelerdir?

Abdestbozan Otunun Faydaları Nelerdir?

Abdestbozan otu latince ismi Pimpinella saxisfragedir. Abdestbozan otunun boyu yaklaşık olarak 70 santimetreye ulaşır ve kökü acı olan bir bitkidir. En önemli özelliği rutubetli bir ortamda yetişmesidir. Abdestbozan otu, şifalı bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. Farklı kullanım alanları bulunan bu bitkiden siyah ve yeşil boya çıkartılmakta da kullanılmaktadır.

Abdestbozan otu özellikleri, nemli ortamda yetişmesidir. Ayrıca çakırdikeni olarak da bilinmektedir. Bu bitki baş ve göğüs ağrılarını dindirmekte kullanılırken ayrıca bağırsak gazının giderilmesine de faydalıdır.

Abdestbozan otu Faydaları;

* Mide salgılarını düzenleyerek mideyi kuvvetlendirir.

* Vücuda enerji verir.

* Ateş düşürücü olarak kullanılır.

* Öncelikle baş ağrısı ve göğüs ağrılarını dindirir.

* Balgam sökücü özelliğe sahiptir.

* Boğmacaya ve öksürüğün giderilmesinde faydalıdır.

* Bademcik şişliklerini indirir.

* Çıbanların olgunlaşma aşamasına hız vererek kurumasını sağlar.

* Burun kanamasını keser.

Günümüzde bitkisel tedavi alternatif tıpta kullanılan en önemli yöntemdir. Şifalı bitkileri kullanırken, kullanma ölçülerine dikkat edilmeli, ihtiyaç duyulmayan bitki karışımlarını kullanmaktan sakınılmalıdır. Şifalı bitkiler çift taraflı çalışmaktadır. Yani başka bir rahatsızlık varsa bu göz önüne alınarak biz uzmanın kontrolü altında kullanmak bitkilerden fayda alma noktasında önemlidir.

Doğal tedavi olarak abdestbozan otu taze yapraklarından salata yapılarak kullanılmaktadır. Abdestbozan otunun kökleri, ayrıca sinir otu çayı hazırlanarak ilave edilirse iltihap kurutucu etkiye sahip olur. Abdestbozan otu, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğiyle doğal aspirindir.

Abdestbozan otunun kökleri acıdır. Bu nedenle kökleri kaynar suda 20 dakika kaynatıldıktan sonra elde edilen suyu herhangi bir çaya katılarak içilmelidir. Yapraklarından her gün bir tutam salataya ilave edildiğinde antiseptik özelliğiyle iltihap kurutucu özelliği kullanılmış olur. Bunun yanında mide yanma şikayeti yaşayan kişiler de salatalarında kullandıkları takdirde fayda görürler. Ayrıca sürekli baş ağrısı çeken kişiler her gün belirli bir miktar bu bitkiden kullandıklarında rahatlar. Bademcik şişkinliği şikayetlerinde kökünün çayı kullanırsa bademcik iltihabını kurutur ayrıca bu iltihabın yarattığı ateşi de düşürücü özelliği sayesinde hastalığın çabuk geçmesine yardımcı olmaktadır.

Abdestbozan otunun yeşil ve siyah çiçekleri boya yapımında kullanılırken, çiçekleri hoş bir kokuya sahiptir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.