Romanya’da Başlıca Gezilecek Yerler

Romanya’da Başlıca Gezilecek Yerler

Romanya veya resmi adıyla Romanya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’nın güney doğusunda, Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Ülkemizde de roman vatandaşlarımızın bir hayli bulunması da Osmanlı kültürünün halen izlerinin olduğu bir kanıttır. Osmanlı cumhuriyeti dönemin de Türklerin yaşadığı ve ülkede da yer alan bu kültür ile tamamen Türk kültürü hâkim olmuştur. Başkenti Bükreş olan Romanya Rumence dilini kullanmaktadır ve Rumenler olarak bilinmektedir. Avrupa Birliği, Frankofon, Latin Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü gibi uluslararası kuruluşlara üye olan bir ülkedir. Avrupa birliğine dâhil olmasıyla birlikte de ekonomi de ilk zamanlar da ciddi anlam da bir sarsıntı yaşamış fakat sonrasında da güvenlik yasaları ile de ülkenin ayakta kalmasına da büyük bir etken olunmuştur.

Romanya Yeme/İçme Kültürü

Rumen yemek kültürü Türk mutfağını aratmamaktadır ve aynı zamanda da makarna, pizza oldukça son yıllarda yaygınlık göstermiştir. En çok tüketilen ise mantar olmuştur ve buranın iklimi oldukça mantar yetiştiriciliğine elverişli olduğu için de halkın mantar tüketimi de daha yaygın olmuştur. Eğlence kültürü üst düzey olarak bilinir ve dans onlar için vazgeçilmez eğlencelerden birisidir.

blank

Türk mutfağının da hâkim olduğu ülke de genel de daha pratik aperatif yeme kültürü yer almıştır. Son yıllar da birçok ülkede olduğu gibi fast food tarzı yiyecekler de en çok tercih edilenler arasında olmuştur. Fakat mantar ile yapılan yemekleri ise gerçekten oldukça lezzetlidir, ziyaretleriniz mutlaka mantar yemeğini denemenizi tavsiye ederiz.

Romanya Başlıca Gezilecek Yerler

Belkide Dünyada doğayla uyumlu olan en özel yapılardan biri; Peles Kalesiblank

Bir çok yoldan geçmiş olabilirsiniz, ama böylesini hiç görmediniz; Transfagarasan Otoyolublank

Her anlamda sizi etkileyecek, huzur dolduracak bir park; Herastrau Parkblank

Kilise ve anıt kavramlarına farklı bir bakış, düşünce getiren; Stavropoleos Kilisesiblank

İlginç bir gezi noktası arayanlar için; Citadel of Alba Iuliablank

Ülkenin en güzel ve en hareketli meydanlarından birisi; Council Squareblank

Romanya Konaklama ve Ulaşım

Yeşil pasaport sahipleri için Romanya girişlerin de vize istenilmiyor, fakat yeşil pasaportunuz yoksa eğer konsolosluktan bir randevu almanız ve üç gün içerisinde sizlere olan dönüşler neticesinde de vize işlemlerinizi başlatmanız kısa süre de Romanya ziyaretinizi gerçekleştirmenize katkı sağlamaktadır. Braşov Romanya da en çok tercih edilen kentlerinden birisidir ve burada yer alan lüx otellerde konaklamanız aynı zamanda da doğası manzarası ile dikkat çeken kentleri içerisindedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.