Lahana Turşusunun Faydaları Nelerdir?

Lahana Turşusunun Faydaları Nelerdir?

Lahana turşusunun faydaları o kadar fazla ki, kilo vermek isteyenlerden sağlıklı yaşamayı tercih edenlere, mineral ihtiyacını karşılamak isteyenlerden vücuduna vitamin takviyesi yapmak isteyenlere kadar herkesin ihtiyacını karşılayacak faydalar lahana turşusunda bulunmaktadır.

Lahana turşusunun faydaları arasında probiyotik bakteri, C, K ve B6 vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, sodyum ve magnezyum gibi mineralleri fazla miktarda içermesinden dolayı sağlıklı bir yiyecek olarak genel sağlığa destek vermesi en önemli yararıdır. Lahana turşusu ayrıca, sindirimi geliştirerek sağlıklı bir bağırsak florasının oluşmasını teşvik eder.

Kabızlık giderici özelliği ile irritabl bağırsak sendromunu azaltır ve birçok potansiyel hastalıklara karşı sindirim sistemini korur. Cilt bozuklukları, soğuk algınlığı, kilo alımı ve kusurlu kan gibi pek çok sağlık sorunlarının tedavisinde destek sağlar.

Sağlıklı diş etleri, kas, kan damarları, kemik ve dişlerin korunmasına yardımcı olan ve beyin işlevlerini destekleyen C vitamini açısından zengin olması nedeniyle bu sorunların tedavisinde yardımcıdır.

Kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp rahatsızlığı riskini azaltmaktadır.Lahana turşusunun faydalarını bilmeden tüketmeyi seven bir milletiz. Yediğimiz yemeklerin yanında özellikle kış mevsiminde turşu olmasını tercih eden bir yemek kültürü ile beslenmekteyiz. Ancak lahana turşusunun faydalarını bilerek ve bu faydalarından daha fazla yararlanmak adına bilinçli tüketici olmak daha uygun olur düşüncesindeyim.

Bitkilerin şifalı dünyasında gezinti yaparken rastladığımız bu bilgi ile siz değerli ziyaretçilerimizin sağlıklarına bir nebze de olsa katkı yapabilmeyi umut etmekteyiz. Lahana turşusu yiyerek sağlıklı ve zinde kalmanın ayrıcalığını yaşayın ve sevdiklerinizi de haberdar ederek onların da bu enfes yiyecekten faydalanmalarını sağlayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.