Diken Kabağı Nedir? Faydaları Nedir?

Diken Kabağı Nedir? Faydaları Nedir?

Ana vatanı Meksika ve Orta Amerika olan diken kabağı ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yaygındır ve Rodos kabağı ve şayot gibi isimlerle de anılır. Bilimsel adı  Sechium edule olan kabakgiller sebzesi hem dikenli hem de dikensiz olabilir. Lezzetli bir sebze olmasının yanı sıra besin değeri açısından da önemlidir.

Armuda benzeyen sebzenin girintili çıkıntılı bir yüzeyi vardır. Lezzeti hafif ve tatlıdır. Bir çok kişi tadını bal kabağına benzetir. (1) Sebzenin içerisinde yenebilen tohumları vardır. Aynı kabak gibi sürüngen ve tırmanıcı gövdeli bir bitkidir, bahçe duvarlarına ve hatta ağaçlara tırmanabilir. Uzun ve sıcak mevsimlerde iyi yetişir. Her bir bitkisi sezonda 150 adet diken kabağı verebilir. (1)

Sebzenin çorbası yapılabilir. Kızartması, fırın yemekleri ve güveci yaygın olarak tüketilir. Farklı sebzelerle veya deniz mahsülleriyle iyi uyum sağlayan bir sebzedir.

Diken Kabağının Sağlığa Faydaları

1- Zayıflamaya Yardımcı Olur

Diken kabağı ve diğer kabak türleri çok az kalori içerir. Sebzenin 100 gramında sadece 19 kalori vardır, içerisinde kolesterol ve doymuş yağ bulunmaz. (8) Bol miktarda lif içerir. Bu sebeplerden dolayı zayıflamak için diyete başlayan kişilere önerilir.

2- Doğum Kusurlarının Önlenmesine Yardımcı Olur

İçerisinde bol miktarda B kompleks vitaminleri bulunur. Folat miktarı oldukça yüksektir, 100 gramı günlük folat ihtiyacının %23’ünü karşılar. Folat veya folik asit hücre bölünmesi için gereklidir. Yani hamile kadınların en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden biridir. Diken kabağı bebek sağlığına ve doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur.

3- Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Sebzenin kalori ve yağ oranı çok düşüktür ve doymuş yağ içermez. Bu sayede yüksek kolesterol sorunu olanlar kolesterolünü kontrol etmek için bu sebzeyi rahatlıkla tüketebilir.

4- Harika Bir Potasyum Kaynağıdır

Vücutta çok sayıda fonksiyonu olan potasyum açısından zengindir. Bir elektrolit olan potasyum vücudun güçlü kalmasına, tansiyonun kontrol edilmesine, kalp sağlığının korunmasına ve bir dizi diğer durumlara fayda sağlar. 100 gram diken kabağında 125 mg potasyum bulunur.

5- Erken Yaşlanmayı Önler

İçerdiği yüksek oranlardaki flavonoidlerle vücuda zarar verebilecek serbest radikallere karşı savaşır. Serbest radikaller çoğaldığında vücuda çok yönlü zararlar vermeye başlar. Sadece hastalıklara sebep olmakla kalmaz ayrıca erken yaşlanma gibi istenmeyen durumlara yol açarlar.

6- Böbrek Taşını Tedavi Eder

Diken kabağı ve özellikle sebzenin yaprakları böbrek taşı tedavisinde kullanılabilir. Kuzey Florida Üniversite’sinin araştırmasına göre, bu bitki diüretik özellikleri ve içerdiği diğer etken maddelerle böbrek taşı tedavisinde oldukça etkili olabilir.

7- Kabızlığı Önler

Bu sebzeyi diyetinize eklediğinizde, vücudunuz için yeterli miktarlarda lif almayı güvenceyi almış olursunuz. İçerdiği lifle sindirim sisteminin sağlığını artırır ve kabızlığı hem giderebilir hem de kabızlık sorununu önler.

8- Yüksek Tansiyonu Düşürür

Düzenli diken kabağı tüketimi tansiyonu kontrol eder. Yapılan bir araştırmaya göre diken kabağı çayı tüketen kişilerde yüksek tansiyon sorunu düzenli tüketimle önemli oranda azalmaktadır. Yüksek tansiyon aynı zamanda kalp rahatsızlıklarının yanı sıra böbrek hastalıklarına da yol açabilir. Böbrek sorunu olan yüksek tansiyon hastaları diyetlerine güvenle diken kabağı ekleyebilir ancak sebze yüksek miktarlarda potasyum içerdiği için aşırıya kaçılmamalı ve düzenli ve ölçülü kullanılmalıdır. Aksi durumlarda böbrek sorunlarını şiddetlendirebilir.

9- Kalp Hastalıklarını Önleyebilir

İçerdiği yüksek oranlarda C vitamini ve potasyum sayesinde serbest radikaller ve yüksek tansiyon kaynaklı kalp rahatsızlıklarını önleyebilir.

10- Kansızlığı (Anemi) Önler

Vücutta B2 vitamini ve demir eksikliği durumlarında kansızlık görülür. Diken kabağı hem B2 vitamini hem de demir açısından zengin bir besindir. Kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin üretimini tetikleyerek vücudunuzu kansızlığa karşı korur.

Diken Kabağının Yan Etkileri / Zararları

Diken kabağı tüketimi genel olarak güvenli kabul edilir. Besin miktarlarında tüketilmesi güvenlidir. Düzenli kullanımlarda bazı ilaç etkileşimleri ve yan etkiler görülebilir.

Çiğ sebzenin kabuğunu soyarken şeffaf renkli bir özsu ortaya çıkar. Bu kimyasal, parmak ve ellerde kaşıntı ve hissizlik yapabilir.

Uzun süreli bol miktarda tüketildiğinde ciltte kızarıklık, alerji ve hissizlik yapabilir.

Yüksek oranlarda potasyum içermesine rağmen diüretik özelliklerinden dolayı uzun süreli kullanımlarda bazı kişilerde hipokalemiye yol açabilir.

Diken Kabağı Besin Değerleri

Diken Kabağı 100 Gram – Çiğ
Miktar % Günlük İhtiyaç
Kalori 19 %1
Yağ Kaynaklı Kalori 1.1
Toplam Yağ 0.1 g %0
Doymuş Yağ
Trans Yağ
Kolesterol
Sodyum 2.0 mg %0
Toplam Karbonhidrat 4.5 g %2
Diyet Lifi 1.7 g %7
Şeker 1.7 g
Protein 0.8 g %2
Folat 93.0 mcg %23
C Vitamini 7.7 mg %13
K Vitamini 4.1 mcg %5
B6 Vitamini 0.1 mg %4
Demir 0.3 mg %2
Manganez 0.2 mg %9
Bakır 0.1 mg %6
Çinko 0.7 mg %5
Potasyum 125 mg %4

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya çok olabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.