Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir?

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir?

Hoş kokusuyla dikkat çeken dağ kekiği birçok faydası olan bitkilerden biridir. Bu bitki yağ ya da çay şeklinde tüketilebilir.

Doğadaki bitkiler, asırlardır birçok hastalığa şifa olmuştur. Bu yüzden güvenli bir biçimde tercih edeceğiniz bitkilerden biri olan dağ kekiği de birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Başlıca kullanım alanları şu şekilde olan dağ kekiğinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İştah açar,
  • Bedene kuvvet verir,
  • Kalp ritmini düzenler,
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını giderici etkiye sahiptir,
  • Bağırsak solucanlarını düşürücü etkisi vardır,
  • Çocuklarda kansızlığa neden olur,
  • Adet dönemi sorunlarının giderilmesini sağlar,
  • Grip ve astım gibi hastalıkların giderilmesini sağlar.

 

Dağ Kekiği Kullanım Alanları

Dağ kekiğinin demlenerek kullanılması durumunda en fazla iki bardak tüketilmesi gerekir. Kesinlikle şeker kullanılarak tatlandırılmaması gerekir. Aynı şekilde bal da kullanılmaması gerekmektedir.

Yağ olarak kullanılan dağ kekiği ise uygulama yapılacak bölgeye direkt uygulanarak günde 3 kez sürülebilir. Romatizmal ağrıların giderilmesinde son derece etkili olan dağ kekiği, her türlü ağrı, sivilce izleri, ağız kokusu ve bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi için kullanılabilir.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı olumlu bir etkisi olan dağ kekiği aynı zamanda anti kanser etkisiyle de dikkat çekmektedir. Ayrıca saç diplerine uygulanan dağ kekiği saç dökülmesinin önlenmesi konusunda çok iyi bir ilaç olarak kullanılabiliyor.

Bazı enfeksiyon hastalıkları ve kanser türlerinde kekik çayının faydaları çok yüksek başarılar gösteriyor. Kanser hastaları yurt dışında kekik çayını çok sık kullanıyor.

Dağ Kekiği Yan Etkileri

Çok güçlü bir antiseptik özelliği olan dağ kekiği, gebelik döneminde kullanılmaması gereken bir üründür. Adet döneminde fazla kan gelmesine neden olan bu bitki, aynı zamanda kan pıhtılaşması sağlayan ilaçlar kullananlar için de uygun değildir.

Dağ kekiğinin düzenli olarak kullanılması şarttır. Bir gün tüketip bir gün tüketmemek işinize yaramayacaktır. Bu yüzden dağ kekiği kullanımını adet dönemi haricinde olmalıdır. Düzenli kullanımda adetlerin düzene girmesi, vücudun dengeli bir hale girmesi ve idrar yolu enfeksiyonundan farklı enfeksiyon türlerine kadar her türlü problemin ortadan kalkması mümkün olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.