Bulgurun Faydaları Nelerdir

Bulgurun Faydaları Nelerdir

Şifali bitkiler sitemizde siz değerli takipçilerimiz için bulgurun faydalarından bahsedeceğiz. Özellikle hamilelik ( gebelik ) döneminde mutlaka tüketilmesi gereken bulgur, sağlık için çok şifalı bitkidir. Amerika’daki gebelik dönemindeki anne adayları için bebeğin beyin gelişimi için doktorlar bulgur önermekteler. Türkiye ‘de gebelikte bebek beyin gelişimi için folik asit içerikli ilaçlar vermektedirler. Prof.Dr. Mustafa BAYRAM bu durum için Amerika’daki doktorların hamileliğin ilk 3 ayı için sadece bulgur tüketilmesinin yeterli olduğu beyan ettiğini belirtti.

Bulgurun özellikleri

Raf ömrünün uzun olması ve sıcağa, rutubete dayanıklı olmasından dolayı bulgur çok tercih edilen bir gıda dır. Bulgurun bir çok özelliği bulunmaktadır, bunlar kısacası;

  • Bulgur doymamış yağa sahiptir.
  • Hazırlanması kolay dır.
  • Sindirimi çok kolaydır.
  • Kalp dostudur.
  • Süt ile karışıldığı zaman mükemmel bir gıda olur.

Bulgurun Kansere Faydaları

Şifalı bitkiler ‘den olan bulguru bir çok şekilde tüketebilirsiniz. Bulguru özellikle haftada 2 kere tüketen kişiler kansere karşı vücutlarını bağışıklık kazandırmış olacaklardır. Bizim sizlere önerimiz bulguru özellikle haşlanmış olarak tercih etmenizdir.

Buldurun Vücudumuza Faydaları

Şifalı bitkiler ‘den bulgur düzenli bir şekilde tüketildiği zaman sizleri bir çok hastalıklardan koruyacaktır. Bunların saymamız gerekir ise;

  1. Bağırsak kanseri
  2. Kabızlığı önler
  3. Sindirim sistemi rahatsızlıkları
  4. Zihin yorgunluğu
  5. Diyabet riskine

Bulgur Kolesterolü düşürür ve Zayıflamaya Yardımcı Olur

Bulgurun karbonhidrat değeri düşük ve protein değeri oldukça yüksektir. Bu özelliklerinin dışında bulgur B1 ve B6 vitaminleri bakımından zengindir. Bulgur bu özelliği ve içerisindeki lifler sayesinde vücudumuzdaki kan şekerini kontrol ederek kolesterolü düşürür.

Bilindiği üzere lifli besinler diğer besinlere oranla daha çok tokluk hissi vermektedir. Bu özelliğine sahip olmasının yanı sıra bulgur tüketmeniz halinde sizi hem tok tutacak hemde içeriğindeki etkenler sayesinde susamanızı sağlayarak zayıflamayı kolaylaştıracaktır.

Bulgurun Bilinmeyen Faydaları

Bulgur ekmekten daha doyurucudur. Bulgur vitamin ve protein bakımından pirinç ‘den daha zengindir. Ege üniversitesinin araştırmasına göre bulgur pirince göre 4 kat daha kalsiyum, 4 kat demir ve 2 kat daha fazla protein içermektedir. Bulgurun içerisindeki demir oranı ıspanaktan daha fazladır. Demir eksikliği çok faydalı olan bulguru bol bol sofranızdan eksik etmeyiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.