Ayı Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Ayı Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Ayı üzümü, her mevsim yeşil kalabilen, maki türünden bir bitkidir. Orta boylu makilerden olan ayı üzümü, botanik biliminde fundagiller familyasına mensuptur. İt üzümü ismiyle anıldığı da olur. En rahat yetişebildiği coğrafyalar; Asya kıtasında Kafkasya Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Rusya civarlarıdır. Bunun temel sebebi, bitkinin nemli ortamları seven bir yapıya sahip olmasıdır. Çalılık şeklinde görülen ayı üzümü, gelinliğini pembe renkli salkımlar halinde giymektedir.

Ayı üzümü doğada kendiliğinden yetişmiş halde bulunabilen bir bitki olmasının yanında kimi yerlerde özel olarak yetiştiriciliğinin yapıldığı da görülür. Bunun sebebi, ayı üzümünün birçok özelliğinin ticari değer taşımasında yatmaktadır. Pekmez ve reçel yapımında sıklıkla kullanılabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak, ilaç sanayinde de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Profesyonel ilaç üretiminde faydalanılması yanı sıra bitkisel tedavi konusunda da hayli etkili bir bitkidir. Bu sebepledir ki şifalı bitkiler arasında adı sıklıkla anılan bir konumdadır.Küçük meyveleri, yine küçük ancak çok sayıda olan yapraklarının arasında yetişir. Ayı üzümü faydaları, ne sadece yapraklarında ne de sadece meyvelerindedir. Hem yaprak hem de meyveler apayrı birer şifa kaynağıdır.

Meyvelerinin yapısında oldukça yüksek oranda su bulunmaktadır. Bunun yanı sıra karbonhidrat bakımından da zengindir. Bu özelliğiyle şeker hastaları için zararlı etkileri olabileceğini belirtmek gerekir. Bu denli yüksek karbonhidrat oranı, haliyle şeker rahatsızlığını tetikleyici bir etki yapacaktır.

Bitkisel ürün takviyesi olarak rahatlıkla kullanılabilecek olan ayı üzümünün, insan sağlığına pek çok katkısı bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsetmemiz gerekirse ilk olarak sayacaklarımız;

  • Gözdeki bir takım rahatsızlıklara karşı faydalı oluşu,
  • İdrar yollarındaki iltihapların atılmasındaki etkisi,
  • Kalp krizi riskini azaltan etkileri,
  • Kandaki yağ oranını düşürücü olması,
  • Bağırsak yapısına güçlendirici şekilde katkı yapması,
  • Kandaki toksinleri atıcı ve kanı temizleyici özelliği,
  • Anti – kanserojen etkileri şeklinde olacaktır.

Gerek yapraklarından, gerekse meyvelerinden çeşitli şekillerde faydalanılabilmektedir. Özellikle kurutulmuş hallerinden elde edilecek olan ayı üzümü çayı sayesinde yukarıda saydığımız birçok özellikten yararlanmak mümkün olabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.