Adam Otunun Faydaları

Adam Otunun Faydaları

Adam Otunun diğer isimleri, Abdüsselamotu, Adem otu, insanotu, Mandragora Officinarum’ dur. Adam Otu Patlıcangillerden olup, maviye dönük mor renkli çiçek açmakta olan, rozete benzer yaprakları olan ve kazık şeklinde kökü olan, yaprakları geniş, çok kötü bir kokuya sahip uzun yıllar dayanan otsu bitkilerden biridir. Adını insana benzeyen köklerinden alır.

Adam Otu bitkisi Zehirli dir. Adam Otunun yetiştiği yerler Akdeniz ülkeleri, ülkemizde ise Antalya çevresidir. Kayaların dibinde, boş araziler ve ekili olmayan tarlalar yetiştiği yerlerdir. Bunun dışında Ege bölgesi ile Güney Anadolu’ da yetişir.

Adam Otunun Yararları (Faydaları)

 

  • Adam Otunun en bilinen özelliği ağrıları kesmesi ve uyuşturmasıdır.
  • Aynı zamanda iyi bir yatıştırıcıdır Adam Otu, bu sayede halsizliğe iyi gelir ve spazm çözücüdür.
  • Adam Otunun köklerinden yapılan merhem Egzamaya iyi gelmektedir.
  • Adam Otu cinsel isteği arttırır,
  • Halsizliği gidermeye de yardımcıdır Adam Otunun kökleri.

 

Adam Otu’ nun Zararları

Adam Otu zehirli olmasından dolayı oldukça temkinli kullanılmalıdır. Zehirlenmenin başlıca belirtileri ise deri üzerinde kızarma, ağızda kuruluk, huzursuzlaşma, sürekli uyuma isteği ve halüsinasyon görmektir.

Kullanımı yalnızca uzmanlar gözetimi altında olmalıdır, beklemediğiniz bir etkiyi gördüğünüz anda hemen kesiniz. Yoksa tehlike artabilir nefeste daralmalar, daha da kötüsü ölümle bile sonuçlanabilir.

 

 Adam Otu’ nun Kullanımı

Adam Otunun köklerinin kullanımı; Adam Otunun kökleri sonbahar mevsiminde toprak kazılarak çıkarılıp, güneş altında kurutulduktan sonra, kökler toz halinde öğütülür. Adam Otu köklerinin tozu su içerisine karıştırılarak içilebilir, ayrıca merhemi yapılarak ta deriye dışarıdan sürülür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.