Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs bitkisi, bir çoğumuzun bildiği gibi mentollü bir bitkidir, kozmetik ve sağlık alanlarında oldukça fazla kullanılır. Yapısı gereği, nefes açıcı bir özelliği bulunan okaliptüs, keskin, yakıcı ve ferahlatıcıdır. Bu bitkinin etkilerini çok daha öz bir şekilde sunabilmek adına yağı üretilmiştir. Biliriz ki bir çok bitkinin özü yağında gizlidir.

Okaliptüs yağı denilince ise, akla elbette ki ilk olarak soğuk algınlığı, bronşit gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılabilirliği gelir. Burun tıkanıklığı giderici, balgam söktürücü, ateş düşürücü etkileri vardır. Ayrıca alerjiler sonucu oluşan etkileri de ortadan kaldırır.

Bu amaçla kullanılabilecek okaliptüs yağını, eczanelerde tablet, jel ve şurup şeklinde bulabilirsiniz. Bu konuda en yaygın kullanımı ise, buhar banyosudur. Kaynamış suya bir kaç damla okaliptüs yağı dökün ve bir havlusu başınıza çekerek kaynamış sudan çıkan buharı direkt olarak solumanızı sağlayın… Nefesinizin açıldığını ve ciğerlerinizin rahatladığını göreceksiniz.

Ayrıca bu yağı sinüzit rahatsızlığınız için de kullanabilirsiniz. Bir kase içinde çörek otu, ozon yağı ve okaliptüs yağını karıştırarak bu karışımı burun delik içlerinize bir pamuklu çubuk yardımı ile uygulamak üzere, sinüsleri rahatlatabilir ve baş ağrınızdan da böylece kurtulabilirsiniz.

Okaliptüs yağının bir başka kullanıldığı alansa, alerjen etkenlerden kurtulmaktır. Bir sprey şişesine su doldurup içine 15-20 damla yağ damlatarak hazırlanan sıvı karışımı yatak yorgan yastık gibi bölgelere sıkıp alerjenlerden kurtulabilirsiniz.

Okaliptüs yağı ile Eklem ve Kas Ağrılarınızdan Kurtulun!

Ayrıca, okaliptüs yağı, eklem ve kas sorunları olanlar içinde tavsiye ediliyor. Direkt olarak tene temasında fazla yanma hissi uyandırarak tahriş edebilir bu sebeple inceltilerek kullanılması gerekir.

Eklem ve kas sorunları için, zeytin yağı ya da badem yağı ile incelterek hazırlayacağınız karışım ile sorunlu, ağrılı bölgelerine masaj yaparak uygulamanın oldukça yararlı bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Okaliptüs yağının bir diğer özelliği de inceltilerek kullanıldığında sivrisinek gibi haşereleri uzaklaştırıcı bir etkiye de sahip olmasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.