Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

Ardıç yağı oldukça çok fazla bitki tüketilerek elde edilen yoğun yağlardandır. Kullanımına ve kullanım oranına özellikle dikkat etmek gerekir. Çok fazla bilinmeyen ardıç yağı 1 kerelik kullanım sonrası vazgeçilmez haline gelen mucizevi yağlardandır. Peki, bu kadar mucizevi olan ardıç yağının faydaları neler?

 

Ardıç Yağının Faydaları

Ardıç Yağının Kanı Temizleme Özelliği

Ardıç yağı arındırıcı özelliği olan birçok bitkisel kürde kullanılır. Çünkü ardıç yağı kanı temizler, vücuttan toksinleri atar, kanda oluşan zehirli maddelerin atılımını sağlar, iltihap söktürür, kan yolu ile bulaşan hastalıklara barikat oluşturur ve kansızlığa iyi gelen bir yağdır.

 

Ardıç Yağı Gribten Kurtarır

Grip, soğuk algınlığı ve kolay yakalanan nezleden muzdarip ise aktardan bir an önce ardıç yağını edinmelisiniz. Ateş düşürmede etkili olan ardıç yağını güvendiğiniz aktardan almalısınız.

 

Sinüzite Faydası Çok

Kış aylarında çok fazla kendinden bahsettiren sinüzite ardıç yağı çok etkili. Burundan koklama ile alınarak kullanılan ardıç yağı burun tıkanıklarını açıyor. İltihabı söken ardıç yağı sinüslerin boşalmasını sağlıyor.

 

Gut, Romatizma ve Artrite Ardıç Yağı Etkili

Ardıç yağı vücuttaki tutulan fazla suyun atılmasını ve yukarıda bahsettiğimiz hastalıkların rahatlamasını sağlar. Hareketlerin daha aktif olmasını sağlayan ardıç yağı kas ve eklemlerin ağrılarını iyileştirir. Zeytinyağı ile seyreltilerek ağrılı bölgelere sürülebilir.

 

Bronşit Anjin, Boğaz İltihabı ve Öksürük İçin Etkili

Kaynamış suya 1 miktar dökülen ardıç yağının buharı teneffüs edildiğinde yukarıda bahsettiğimiz hastalıkların iyileşmesini sağlar. Direk olarak da kullanılabilen ardıç yağının buharını da ara ara evde gezdirdiğinizde öksürük problemini geçirir.

 

Ardıç Yağının İdrar Söktürücü Etkisi

Ardıç yağı hastalık sonrası dinlenme sürecini hızlandırmaktadır. Vücutta biriken suyun atılmasını hızlandıran ardıç yağı idrar söktürmede etkilidir.

 

Gaz Sorununa Ardıç Yağı Etkilidir

Hazmı kolaylaştırır, sindirimin uyarılmasını sağlar ve midede bulunan gazların kolay atılmasını sağlar. Midede şişlik yaşayan kişiler ağızda koku problemi olanlar ardıç yağı ile çözüm bulabilirsiniz.

 

Cilt Hastalıklarında Ardıç Yağı

Haricen cilt hastalıklarında kullanılabilen ardıç yağı egzama, kaşıntı, sedef, selülit ve mantar hastalıklarında ardıç yağı haricen sürülerek kullanılır.

 

Saç Problemlerine Ardıç Yağı

Saç derisini temizlemede kullanılan ardıç yağı bir çok saç maskesinde kullanılmaktadır. Saç dökülmelerinde saç derisinde oluşan mantar sorunlarında ardıç yağının etkisi çoktur. İçerisinde E vitamini bulunan ardıç yağının saçların nemlendirme özelliği bulunur. Kepek sorununu giderir ve saçların sağlıkla parlamasını sağlar.

 

Çatlak ve Selülit Problemini Gideriyor

Ardıç yağı, Çatlak ve selülit probleminin kısa sürede giderilmesinde oldukça etkili. ÇAtlak ve selülitler için aşağıda tarifini verdiğimiz maskeyi haftada bir uygulayabileceğiniz gibi ardıç yağını tek başına her gün masaj yaparak çatlaklara ve selülitlere uygulayabilirsiniz.

 

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Haricen: Haricen 1/10 oranında ardıç yağını zeytinyağı ile karıştırılıp ağrıyan yerlere uygulanabilir. Selülit sorununda ve cilt hastalıklarında ise ardıç yağı direk olarak cilde masaj yapılarak sürülmelidir.
  • Dahilen: 1 su bardağına 2 – 3 damla damlatılarak tüketilebilir ya da şeker üzerine 5 – 6 damla damlatarak ağzınızda yavaş yavaş emerek tüketmelisiniz.
  • Burundan: Pamuğa iki burun deliği için ardıç yağını 2 – 3 damla damlatıp burun deliklerinize koyun ve 10 dakika bekletin. Günde 1 kere uygulamanız yeterlidir. Suyun içine ardıç yağı katıp buharını da çektirdiğinizde burunları açar.

Uyarı: Ardıç yağı verilen miktardan fazla alındığında idrarda kanama oluşturur ve böbreklerde tahriş yapar. Aynı zamanda emziren ve hamile bayanların kullanması yasaktır.

 

Ciltteki Çatlaklar İçin Ardıç Yağı Maskesi

  • Susam yağı ( 1 tatlı kaşığı )
  • Balmumu ( 1 tatlı kaşığı )
  • Zift ( 1 miktar )

Hazırlanışı: Malzemelerin hafif ateşte benmari usulü ılıtın ve ılıdıkdan sonra çatlaklara masaj yaparak sürün. Haftada 1 uygulayacağınız bu maske ile ciltteki çatlaklardan kurtulacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.