Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Tedavi edici bir özelliği bulunan portakal yağı, okuyanları şaşırtıyor. İltihap giderici olmasının yanı sıra spazm çözücü olarak da öne çıkıyor. Bu da onun ne kadar şifa dolu olduğunun kanıtı oluyor. Eğer portakal yağının yararları hakkında bilgi almak istiyorsanız, yazının devam kısmını inceleyebilirsiniz.

İltihap: Kan dolaşımı üzerinde etkili olan portakal yağı, bu özelliği sayesinde doku şişmelerini geçiriyor. İltihap sökücü özelliği bulunmaktadır ve bu da dikkat çekici bir özelliktir.

Antidepresan: Kadınlar için son derece önemli bir özelliği bulunmaktadır, o da menopoz ve adet dönemlerinde antidepresan özelliği yapmasıdır. Ayrıca anksiyete diye bilinen kaygı bozukluğu için de ciddi bir öneme sahiptir. Geçirdiği bilinmektedir.

Spazm giderici: Son derece hoş kokusu bulunan portakal yağının faydalarından biri de spazm giderici olmasıdır. Biliyorsunuz ki spazmlar bazı rahatsızlıkları da beraberlerinde getirebilmektedirler. Bunların başında ishal, kas ağrıları ve kramp gelebilir. Bunlar da giderilmektedir.

Afrodizyak: Araştırmalar sonucu portakal yağının cinsel hayata son derece faydalı olduğunu göstermiştir. Cinsel ilişkide zevk alamama, iktidarsızlık, sertleşme sorunu ve isteksizlik gibi sorunları da gidermektedir.

Sindirim sistemi: Karın bölgesi için masaj yapılarak uygulanabilen portakal yağı, bu sayede sindirim sistemini düzene sokmaktadır. Ayrıca kabızlığa iyi gelmektedir. Bunun yanında C vitamini için de önemli bir etki sağlamaktadır.

Antiseptik özellik: En başta portakal yağı neye iyi gelir gibi soruların cevapları arasında antiseptik özelliğe sahip olması getirilebilir. Gargara olarak kullanılabilir. Bu sayede boğaz ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca mikropların yayılmasının karşısında durur ve engeller. Bununla da kalmayan portakal yağı, gargara şeklinde çalkalandığı zaman ağız içerisindeki yaraların da iyileştirilmesine olanak tanımaktadır.

Zararlı toksinleri atma: Vücudumuz için zararlı olan toksinleri vücudumuzdan atan portakal yağı, idrar söktürücü görevindedir. Bu sayede zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Beyin: Sağ beyin fonksiyonlarını tetikleyen portakal yağı, pozitif düşünmeyi sağlar. Ansiyete yani kaygı sorununa da bu şekilde iyi gelmektedir.

Uyku: Lavanta yağı ile birlikte uyku bozukluklarını gideren portakal yağı, bu açıdan son derece önemlidir. Uykunun düzene girmesine yardımcı olmaktadır.

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal yağının faydaları hakkında detaylı açıklama yaptık. Şimdi herkes portakal yağı nasıl kullanılır diye merak ediyor. Söylemeliyiz ki portakal yağının kullanımı değişiklik gösterebilmektedir. Banyo suyunuza incelterek ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte gargara olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz masaj ile birlikte uygulayabilirsiniz. Ayrıca oda spreyi olarak kullanmak da mümkün olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.