Ankara Piknik Alanları – Aileye Uygun Doğayla İç İçe 9 Temiz Yer

Ankara Piknik Alanları – Aileye Uygun Doğayla İç İçe 9 Temiz Yer

Ankara denilince akla puslu ve taşlı soğuk bir şehir gelse de, işin aslı öyle değildir. Ankaranın yeşil doğasını okuyunca eminim hayran kalacaksınız. Bunun için sizlere ankara piknik yerleri ve ankara mesire yerleri listesini hazırladık. Ailenizle hoş vakit geçirebileceğiniz ankara piknik yerleri ‘ni sizler için en ince detayına kadar yazdık.

Ankara Piknik Yerleri ve Detayları

Ankara, ülkemizin başkenti olması bakımından en yoğun nüfuslu ikinci ilimiz olmuştur. Elbette bu durum da insanların büyük şehir yorgunluğundan kurtulup da zihnini boşaltabileceği, kendini dinleyebileceği yeşil alanlar, doğayla baş başa mekanlarla buluşmasını zorunlu kılmaktadır. Bu anlamda da Ankara piknik yerleri yazımızda liste halinde ele alınarak nerelerde piknik yapılabilecek bunun bir örneği ortaya konmuştur. Hem böylelikle Ankara mesire yerleri sayesinde ilin sadece memur kenti olarak resmi işlemlerin yürütüldüğü tek düze bir kent olduğu algısı da yıkılmış olacaktır.

1. Mogan Gölü

Mogan Gölü, Ankara’nın karstik, alüvyal yapısına sahip doğal bir gölüdür. Böyle olması nedeniyle de eşsiz bir manzarası ile ziyaretçilerine daha önceden unutamayacakları bir seyir zevki aşılamaktadır. Ankara piknik yerleri denildiği zaman akla gelen bu gölde mangal yapabilir ve sevdiklerinizle Ankara’nın hafif hafif esen rüzgarına karşı güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

blank

Bunun yanı sıra popüler Ankara mangal yerleri arasında gelmesi bakımından da üniversite öğrencilerinin arkadaşlarıyla beraber sıklıkla mangal partisi düzenlemiş oldukları yerlerin arasında da ilk sıralarda gelmesi bakımından Mogan Gölü ilk sıralarda gelmeye devam eder. Ayrıca bu gölde Ankara’da gezilecek yerler piknik alanları denildiği zaman Mogan Gölü’nün kendisine has karstik alüvyal ova yapısıyla tabiatın eşsiz bir seyirlik alanını da hem Ankaralı hem de dışarıdan gelen gezginlerine sunmaya devam ediyor.

2. Kızılırmak

Kızılırmak ülkemizin en büyük akarsuyu olması bakımından Sivas’ta doğup Samsun-Bafra’da kaynağına dökülmektedir. Elbette Ankara piknik yerleri arasında Kızılırmak da ilk sıralarda gelmektedir. Sadece et mangalı değil aynı zamanda balık tutulup yenebilecek bir alan olması bakımından da Ankara’da balık tutulacak yerler olarak ilk sıralarda gelmeye devam eder.

blank

Bütünüyle bu yönleri düşünüldüğü zaman her anlamda burasının en çok turist çeken ve ziyaretçi akınına uğrayan yerlerin arasında geldiğini belirtmek gerekecektir. Ankara’ya yakın piknik alanları olması bakımından da son derece tercih edilen yerlerin başında gelmekte olup Ankara yakınlarında piknik alanları olarak her anlamda ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden bir diğeridir.

3. Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi de Ankara’nın tabiatının oradaki insanlara bahşettiği Ankara’da gidilecek piknik yerleri arasında gelmektedir. Burada sedir, ladin, köknar, meşe ağaçları gibi İç Anadolu yöresine ait karasal iklim tipinin en yaşlı ve en endemik bitki türlerinin yer alması bakımından da eşsiz bir kültür turizmi mekanıdır.blank

Buradaki ağaçlar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereğince koruma altında tutulmaktadır. Ayrıca coğrafya bilimcilerine de araştırma yapma imkanı sunan bu Ankara piknik yerleri bu anlamda ziyaretçi akınına uğrayan yerlerin arasında ilk sıralarda gelmeye devam etmektedir. Ankara’da mangal yakılacak yerler denildiği zaman Dikmen Vadisi eşsiz doğa ağaçlarıyla hem güzel bir mangal ziyafetine imkan tanıyacak hem de tabiat ananın görkemli ağaçlarının seyrine dalıp gidecek bir ortam yaratmaktadır.

4. Göksu Parkı

Göksu Parkı ilin klasikleşmiş mangal yerleri ve piknik alanları arasında gelmeye devam ediyor. Ankara’ya yakın piknik yerleri denildiği zaman Göksu Parkını saymamak olmaz. Çünkü burası sadece bir doğa alanı olmasının ötesinde içerisinde su sporlarının yapılabileceği alanlarının da bulunması bakımından halen ilgi alanlarından birisi olmaya devam etmektedir.

blank

Bütün bu yönleri düşünülecek olunduğu zaman da ilin görkemli bir piknik alanı olması son derece doğaldır. Ankara piknik yerleri bakımından sıklıkla tercih edilen mekan bir başkan bir başa uzanan ve şehrin gürültüsünden epey uzakta bir yerde bulunduğundan ötürü Ankara Gölbaşı piknik alanı denildiği zaman yediden yetmişe herkesin aklına gelen yerler arasında ilk sırada gelmeye devam etmektedir.

5. Mavi Göl

Göksu Parkı kadar Ankaralılarla özdeşleşmiş olan bir diğer Ankara mangal alanları arasında duran yer de Mavi Göl olarak karşımıza çıkmaktadır. Burası Ankara’da haftasonu gidilebilecek yerler olarak da dikkat çeken Ankara güzergahına yakın piknik alanı olmaktadır. Mavi Göl piknik alanı etkinlikler bakımından da herkesin ilgi odağı haline gelmektedir.

blank

Özellikle yaz aylarındaki konser, festival ve üniversite etkinlikleri burasının doğal manzarasıyla buluştuğu zaman gerçekten de Peçenek mesire alanı kadar son derece ilgi çeken yerlerden bir diğeri olduğunu gösterecektir. Bunun yanı sıra söz konusu göl manzarası Kurtboğazı piknik alanı gibi oldukça geniş bir alana hakim olarak her yerden seyir zevkine hitap etmiş halde bulunduğundan ötürü de eşsiz bir manzara meydana getirmeye devam etmektedir. Ankara Mavi Göl nerede diye soracak olursanız Mamak civarındadır.

6. Kızılcahamam

Termal su tesisleriyle ünlü olan Kızılcahamam elbette piknik alanları Ankara bakımından da eşsiz bir yerdir. Sıcak ve şifalı suyun içerisinde kendinizi dinlemenizin hemen ardından doğayla baş başa kalabileceğiniz, doğa yürüyüşü yapıp piknik yapabileceğiniz alanlarının var olması bakımından Kızılcahamam ormanları yeter de artar bile.

blank

Bu da Ankara ilinin Ankara kapalı piknik alanları bakımından en görkemli yerlerinden birisi olmasını sağlamaktadır. Bu anlamda düşünülecek olunursa Kızılcahamam piknik alanları dünden bugüne kadar ilgi gören yerler arasında tıpkı Ankara Yakacık piknik alanı gibi ilk sıralarda gelmeye devam etmektedir.

7. Gölbaşı

Üstüne onca türkü söylenen, güzel kızların çeşmesinden su taşıdıkları yer olarak dilden dile dolaşan Gölbaşı başlı başına piknik yerleri Ankara ilinin arasında gelmeye devam etmektedir. Ankara’nın en eski ilçelerinden birisi olarak tüm tarihsel dokusuyla halen hem yerli halkına hem de il dışından gelen ziyaretçilerine kucak açmaya devam Ankara Gölbaşı piknik yerleri her anlamda piknik yapılabilecek, mangal yakılabilecek yerleri barındırmaktadır.

blank

Bütünüyle bu özellikleri bir arada sunması bakımından düşünüldüğü zaman piknik alanının her anlamda herkesi mest eden yerlerden birisi olduğu sonucuna varmak gerekecektir. Aynı zamanda söz konusu piknik alanı Ankara piknik yerleri olarak tıpkı Kızılcahamam gezilecek yerler gibi her bir yanı orman örtüsüyle kaplı yemyeşil Ankara’ya Ankara Gölbaşı piknik yerleri şahit olabileceğiniz bir alan olması açısından dikkat çekmeye devam etmektedir.

8. Kent Ormanı

Ankara’nın eşsiz doğal güzelliklerinden oluşan ve belediye tarafından koruma altına alınan bir Ankara piknik yerleri arasında gelen alan kuşku yok ki Kent Ormanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Mangal yakılıp kuru yemiş de yiyebileceğiniz bir yer olarak bu orman her yönüyle piknik yapmak isteyenler için ideal mekanlar arasında gelmeye devam etmektedir.

blank

Soğuksu piknik alanı da yine Kent Ormanı piknik alanı gibi orman örtülerinin sarıp sarmaladığı bir mesire alanı olması bakımından insanları kendisine cezbeden yerlerden olmaya devam etmektedir.

9. 50. Yıl Parkı

Cumhuriyetin 50. yılına özel olarak açılan ve Ankara’nın Çamlıca Tepesi olarak da bilinen Ankara piknik yerleri ve mesire alanları arasında sessiz sakin bir yer arıyorsanız tam da size göre bir yer. Ayrıca Ankara’ya şöyle bir kuş bakışı mesafesinde tepeden bakmak istiyorsanız da 50. Yıl Parkı mesire alanı Ankara ilinin en uygun yeri olacaktır.

blank

Bunun yanı sıra Ankara’yı Ankara yapan tarihi mekanlar olarak Kocatepe Camisi ve Hacı Bayram Veli Camisi ile genel Ankara coğrafyasını en iyi gözlemleyebileceğiniz bir yer olarak Ankara piknik yerleri denildiği zaman mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir.

Burası Ankara çevresi piknik alanları olarak içerisinde yaz aylarında bulunan luna park alanıyla da Ankara civarı piknik alanları arasında gelmeye devam etmektedir. Bu anlamda da Ankara piknik yerleri arasında en uygun alanlar arasında bulunmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.