Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz, günlük hayatımızda tükettiğimiz en yaygın bitkilerden biridir. Çikolata, kek ve kurabiyelerde cevizi sıklıkla kullanırız. Hafifçe acı bir tada sahip olmasına rağmen faydalarından ötürü bolca tüketilir. İki çeşit ceviz vardır. Siyah ve kahverengi. Her iki çeşidi de vücudumuz için faydalıdır. Şimdi gelin cevizin faydaları nelermiş birlikte görelim.

Gerçekten ceviz cildimiz ve vücudumuz için mükemmel bir bitkidir. Birçok makyaj ve cilt bakımı markası, güzellik ürünlerine içerdiği zengin maddelerden ötürü cevizi kullanmaktadır. Ayrıca saç bakımı için de faydalı olduğundan birçok şampuan, cevizi özü ve ceviz yağı içerir; Ceviz, saçları sağlıklı tutar ve parlaklaştırır.

Cevizin Faydaları

1-) Kalbe Faydalıdır

Ceviz içindeki yüksek omega-3 yağ asitleri seviyeleri nedeniyle, kardiyovasküler hastalıklar için çok faydalıdır. Günde sadece birkaç ceviz yemenin kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceği, bu nedenle yüksek tansiyonlu olanlara iyi geldiği görülmüştür. Omega-3 yağ asitlerinin vücuttaki kötü kolesterolü azalttığı ve iyi kolestrol üretimini teşvik ettiği biliniyor. Bu yine kalp için faydalıdır.

2-) Bağışıklığı Güçlendirir

Ceviz bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıkların başlamasını önlemek gibi özel bir özelliğe sahiptir. Yüksek miktarda antioksidan içerir. Zinde hissetmek için, günde bir miktar ceviz tüketin.

3-) Beyin Sağlığına Faydalıdır

Cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri beyne de iyi gelmektedir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besinlere sahip olması sinir sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasına ve hafızanın gelişmesine faydalıdır.

4-) Meme Kanseri İçin Faydalıdır

American Association for Cancer Research, 2009 araştırma hacmine göre, her gün birkaç ceviz tüketilmesi ile meme kanseri olma riskinin düşürülebileceği bildirildi.

5-) İltihaplı Hastalıklara Faydalıdır

Astım, artrit ve egzama gibi iltihaplı hastalıkları olan kişiler, cevizden yüksek miktarda tüketebilirler.

6-) Kemikleri Güçlendirir

Ceviz, alfa-linolenik asit adı verilen önemli bir yağ asidi içermektedir. Bu alfa-linolenik asit ve bileşikleri daha kuvvetli ve daha sağlıklı kemikler ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca ceviz, iltihaplanmaları azaltır ve bu da kemikleri daha uzun süre boyunca güçlü tutmaya yardımcı olur.

7-) Daha İyi Uyku ve Strese Faydalıdır

Ceviz melatonin içerir ve bu bileşiğin daha iyi uyku düzenine sahip olduğu söylenir. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri kan basıncını düşük tutmakta ve stresin hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.

8 -) Gebelik için

Her gün bir ceviz bulundurmak, bekleyenlere büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Ceviz, sağlıklı B vitamini, folatlar, riboflavin, tiamin gibi kompleks gruplar içerir. Bunlar, hamile bir kadın ve fetus için gereklidir.

9-) Kabızlığa ve Sindirim Sistemine Faydalıdır

Ceviz lif açısından oldukça zengindir ve sindirim sisteminizin düzgün çalışması için mükemmel bir yoldur. Bağırsakların düzgün çalışmasını sağlamak için günlük olarak lif tüketmek gerekir. Genellikle, et ve süt ürünleri gibi ortak protein kaynakları lif içermez. Günlük ceviz bulundurmak sindirim problemlerinizde size yardımcı olabilir ve bağırsaklarınızın düzgün çalışmasını sağlayabilir.

10-) İç Organların Temizlenmesine Faydalıdır

Cevizler, dahili elektrikli süpürgelerinizdir, zararlı parazitlerin sindirim sisteminizden temizlenmesine yardımcı olur. Besin içeriği sebebiyle belirlenmiş süper bir gıda ve atıştırmalık olarak bilinir. Ceviz kalp sağlığı ve kilo vermeye de yararlıdır.

Ceviz her gün en az miktar alınması gereken bir atıştırmalıktır. Alerji veya öngörülemeyen sağlık koşullarından kaçınmak istiyorsanız, bu besleyici ve enerji deposu cevizi tüketebilirsiniz.

11-) Mantara İyi Gelir

Cevizden başka mantarı daha hızlı iyileştirebilecek ve mantara iyi gelebilecek bir bitki yoktur. Sindirim sisteminizde büyüyecek ve cilt üzerinde oluşabilecek mantar enfeksiyonlarını tedavi edici özelliği vardır.

Bu enfeksiyonlar, toksinleri bırakmaktan kaşıntıya kadar çeşitli rahatsızlık verici belirtileri gösterir. Siyah ceviz, diğer tedavilere kıyasla mantar oluşumlarına karşı etkilidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.