Kalp Dostu Alıç’ın Faydaları Nelerdir?

Kalp Dostu Alıç’ın Faydaları Nelerdir?

Alıç’ın diğer bir ismi de yemişen’dir.Latince ismi Crataegus Monogyna Crataegus Oxycantha’dır.Bu bitki 2 ile 4 metre arasında yükselebilen Nisan ve mayıs aylarında kokulu ve pembemsi beyaz renkli çiçekler açan bit bitkidir.Ormanlık ve yol kenarlarında rastlanmaktadır.Koyu sarı yada esmer kırmızısı meyveleri olan çalıya benzeyen bir ağaçtır.

Ülkemizde ise yirmi kadar alıç türü bulunup bu alıç türleri Batı ve Güney Anadolu bölgeleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerimizde yetiştiği görülmüştür.Eskiden 19.y.y da İngiltere’de Çit kenarlarında kullanılan başlıca bitki olmuştur.Batıl inanışlara göre alıç’ı dallarından kesmek eve üç harflileri ve yanında kötü şans getirdiğine inanılmaktadır.Yunanlı ve Romalılar alıç’ı neşe ve huzurun sembolü olarak görmekteydiler.

Yeni evlenen gelinlerin ellerinde tuttuğu çiçek demetlerinde Bu bitkiyi de kullanmışlardır.Yine ayrıca Romalılar yeni doğan bebeklerin ruhunu şeytandan korumak için evlerine alıç yaprakları koyarlardı. Alıç’ın çiçekleri tamamen açılmadan, ağacın kabukları ve meyveleri sonbahar da hasat edilip kurutmak şartıyla kullanılır. Bu kurutulan kabuklar, meyveler ve çiçekler toz haline getirilip kaynatılarak faydalanır.

Alıç meyvelerini pazarlarda sık görebilirsiniz.ipe dizilmiş bir şekilde satılabilmektedir.Bu meyvenin mayhoş bir tadı vardır. İçeriğinde C vitamini tanen,trimethylamin ve bazı vitaminler bakımından zengin bir şifa kaynağıdır. Ayrıca Flavon türevleri ve triterpen türevleri de bulundurmaktadır.

Alıç Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir

Alıç koroner damarları genişletip kan dolaşımınızı artırır. Böylelikle Angına ismi verilen kalp ağrılarını azaltır. Yani kalp kasına daha fazla oksijen sağlayabilir. Bu sebeple ilaçlara destek niteliğinde doktor kontrolü altında tüketilebilir.

Ayrıca yaşlılarda görülen kalp atışlarındaki hızlanmasıyla birlikte olan kalp ritim bozukluklarına faydalı olabilmektedir. Kalple alakalı olan bu etkilerini uzun süre kullanımlarda göstermektedir. Alıç yaşlılar da kalbi kuvvetlendirme ve yüksek tansiyonlu hastalarda kalbe destek olmaktadır. Ateşli hastalarda ve yorulan kalbi kuvvetlendirmek, kalp ritim bozukluklarında tedavi etme sebebiyle kullanılır. Bu bitkinin içeriğinde zehirlilik veya alışkanlık yapma gibi bir durum yoktur. Uzun süre kullanıma uygundur.

Wagner’in uyguladığı farmakolojik testlere göre Alıç’ta kalp kuvvetlendirme etkisi bulunmaktadır. Hafif kalp yetmezliği gibi sağlık sıkıntılarında destekleyici bir besin olarak kullanılabilir. Etkisini Uzun kullanımlarda gösterir. Ayrıca Sinir sistemlerine yatıştırıcı ve spazmları hafifleten ve idrar söktürücü etkileri de vardır. Alıç’ın temel özelliği kalp kaslarını güçlendirmesidir. Bu etiklerini gösterebilmesi için aylarca tüketilmesi gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.