Halsizliğe İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Halsizliğe İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Halsizlik için; Halsizlik yaşam kalitesini etkileyen ve çeşitli psikolojik, fiziksel sorunlarla birlikte gelen beden yorgunluğudur. Halsizlik esnasında insanlar hayattan zevk alamazlar. İş akışları değişir ve yapmak istedikleri şeyleri sürekli ertelemek zorunda kalırlar, Ayrıca kişiler sosyal ortamlara girmekten gittikçe uzaklaşırlar.

 

Halsizlik için Şifalı Bitkiler

– Semizotu

Semizotu omega 3 açısından oldukça zengindir. A vitamini açısından da zengin olan semizotu antioksidan içeren bir bitkidir. Bu nedenle halsizliğe neden olan enerji kaybını yerine getirir. C vitamini de içerdiği için cilt güzelliğine de katkısı vardır.

 

– Isırgan otu

Halsizlik için Isırgan otu kullanılır ısırgan otu yüksek oranda demir içerir özellikle de bayanların şikâyet ettiği kansızlık dolayısıyla gelen halsizliğe oldukça etkilidir. İçinde C vitamini, bitki asitleri, beta sitosterin, mineral tuzlar ve flovan bulunur. Kan yapıcı özelliği sayesinde enerjinizin yerine gelmesini sağlar. Isırgan otunu sıcak suda demleyerek tüketebilirsiniz.

 

– Biberiye

Biberiye yemeklerde sık şekilde kullanılır. Halsizliğe ve depresyona iyi geldiği bilinmektedir. Stresin yarattığı uykusuzluk ve enerji düşüklüğünü hızlı bir şekilde giderir. Biberiye yağının da masaj yapılırken kullanıldığında rahatlatıcı etkisi vardır.

 

– Kekik

Kekik bitkisi antioksidan özelliği ile bilinir. Vücuttan zararlı bileşenleri uzaklaştırarak enerjinizin en üst seviyede kalmasını sağlar. K vitamini bakımından zengin bir bitkidir. Kekiğin antioksidan etkisi ile kendinizi daha dinç hissedersiniz. Stresi azalttığı için gevşemeyi sağlar. Stresi az olan bünyede enerji düşüklüğü minimum seviyededir. Bu durum kişiyi etkilemez. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kekik çayını sıcak su içinde bekletip süzdükten sonra içebilirsiniz.

 

– Oğul Otu

Oğul otu stresi azaltma konusunda oldukça başarılıdır. Stresten kaynaklanan halsizlik durumlarında oğul otu çayını tüketebilirsiniz. Halsizlikle birlikte yaşanan baş dönmesi, uykusuzluk, sinir sıkışması durumlarında oğul otu iyi bir ilaçtır. Hafızayı güçlendirmesi de enerji düşüklüğü yaşayan kişiler için faydalıdır. Oğul otunu kullanmak için yapraklarının kurutularak sıcak suda demlenmesi gerekir.

 

– Ihlamur

Ihlamur bitkisi C vitamini bakımından zengindir. Halsizlikle birlikte ortaya çıkan kalp çarpıntısı ve tansiyona karşı etkilidir. Stresi azaltarak rahatlamanızı sağlar. Halsizliğin tamamen geçmesi için stresten arınmanız gerekir. Kurutulmuş ıhlamuru sıcak su içinde demleyerek içebilirsiniz.

 

– Zencefil

Zencefil bitkisi bedenin ve zihnin gücünü yerine getirir. İş yapma isteğiniz veya hayattan zevk alma güdüleriniz yerine gelir. Kanserli hücrelerde bile etkili olan zencefil bitkisi halsizliğinde çaresidir. Zencefil çayını hazırlamak için toz şeklinde olanları tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.