Tırnak Batmasına Ne iyi Gelir?

Tırnak Batmasına Ne iyi Gelir?

Tırnak Batmasına Ne iyi Gelir? Batma tırnağın ya bir tarafından ya da 2 tarafından uzarken deriye batmasıdır. Tırnak batması sonucu zamanla iltihap oluşur ve şiddetli ağrılar yaşanır. Peki tırnak batmasına ne iyi gelir? Nasıl tedaviler uygulamak gerekir?  Merak edenler için; Tırnak batmasının nedenleri nelerdir? Ayrıca Tırnak batması tedavisi konumuz içerisinde yer alan doğal tariflerden de yardım alabilirsiniz.

Doğal Yağlar Tırnak Batmasına İyi Gelir

Tırnak battıktan sonra deri o bölgede sertleşmeye başlar ve tırnağın çıkma olasılığı git gide zorlaşır. Vereceğimiz doğal yağlarla bu bölgeye masaj yaparsanız zamanla tırnak etini yumuşatabilirsiniz. Tırnak batmasında etkili olan çay ağacı yağı en etkili yöntemdir. Sürdükten 2 saat tutabilirsiniz. Eğer elinizin altında çay ağacı yok ise zeytinyağı ve bebek yağını da kullanabilirsiniz. Sürülen bölge kurudukça tekrar edilebilir.

 

Tırnak Batmasına Tuzlu Suda İyi Gelir

Tuzlu su tırnak batması olan bölgeye uygulandığında tırnak batması sonucu yaşanan ağrıları hafifletir ve tırnağın enfeksiyon kapmasını önler. Ilıktan biraz daha sıcak suya 2 çay kaşığı kadar tuz atıp karıştırın. Tırnak batması oluşan ayağı yarım saat süresince bekletin. Günde 2 kez ayaklara uygulanabilir.

 

Enfeksiyon Önleyici Kremler

Doktorada danışarak eczanelerden mutlaka enfeksiyon önleyici krem veya yara bandı almalısınız. Tırnak batmasında önemli bir husus olan enfeksiyon hem ağrınızın artmasına hem de iyileşme sürecinin git gide uzamasında neden olur. Tırnak batması oluşan bölgeyi su ve sabunla sürekli olarak temizleyin.

 

Tırnak Batmasına Karşı Törpü Kullanmayı Alışkanlık Haline Getirin

Tırnaklarınızı kestikten sonra mutlaka yuvarlak şeklinde tırnaklarını törpülemelisiniz. Keskin ve sert kesilip bırakılan tırnaklar tırnak etine batmaya meyillidir. Kesim sonrası tırnaklarını törpülemelisiniz.

 

Pamuk Koyun

Tırnak batmanız var ise tırnak eti ve tırnak arasına ufak pamuklar yerleştirerek bu sorunun bir nebze üstesinden gelebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz tuzlu su yöntemini uyguladıktan sonra yumuşayan ayaklara kolayca pamuğu yerleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.