Nezleye Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer?

Nezleye Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer?

Kışın yavaş yavaş gelmesiyle beraber her insanın korkulu rüyası nezle yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. Çok çabuk bulaşabilen ve yayınlan bir hastalık olan nezle ve grip, özellikle soğuk havalarda insanları avlıyor.

Kışla beraber zayıflayan bağışıklık sistemimizden dolayı insanları çok çabuk ele geçiren bu hastalıktan korunmak ve tedavi amaçlı birçok yol mevcut. Genelde bu tip soğuk algınlığı ilaçları belli bir yere kadar sizlere yardımcı olurken düzenli olarak mevsimine göre tüketeceğiniz sebze ve meyveler ayrıca kış çayları sizlere daha kaliteli bir yaşam ve aynı zamanda soğuk algınlığı hastalıklarını da kolay atlamanıza yardımcı olmaktadır.

Sıvı Kaybını Engellemek Önemli

Su hayatımızın her alanında ihtiyacımız olan yegâne maddedir. Hastalıklar içinde oldukça iyi bir savunma sağlamaktadır.

Nezleyi kaptınız ve ilaçlar bir yere kadar fayda ediyor ve yataktan kalkamıyor iseniz, mutlaka bol bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle bol su içmeye özen göstermeniz gerekiyor. Su hayatımızın her alanında bize yardımcı değil mi zaten?

Bol sıvı tüketmek metabolizmamızı hızlandıracak ve vücutta mikrobun direncini kıracaktır. Hücre içi yakımı sağlayarak hücrelerimizi yenileyecek ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Sıvıyı farklı bitki çaylarıyla da vücudunuza alabilirsiniz. Özellikle kışları ıhlamur, kuşburnu, melisa gibi antiseptik özelliği bulunan kış çaylarından tüketmek size büyük yararlar sağlayacak.

Hem Kendinize Hem Burnunuza Duş Aldırın

Nezle olduğunuz vakit şüphesiz en acı çekecek olan organınız burun olacaktır. sürekli akacağından dolayı burnunuzu temizlemek için suyun olmadığı durumlarda selpak kullanacak ve bu vesileyle teninizi tahriş edeceksiniz.

Burun akıntısını durdurmak ve nefes almayı kolaylaştırmak amacıyla deniz suyu gibi maddeleri kullanmak sizlere fayda sağlayacaktır. Deniz suyu sinüslerinizi temizleyerek daha rahat nefes almanızı sağlarken bünyesinde barındırdığı tuz sayesinde mukusu katılaştırarak sürekli akmasını da önlemektedir.

Burnunuz tıkalı olduğunda doğal olarak ağzınızdan nefes almanız gerekecektir. Ağzınızdan nefes aldığınız vakit ağzınız kuruyacak ve tat alma duyunuzu belli bir süre kaybedeceksiniz. Aynı zamanda ağzınızda oldukça fazla bakterinin yuvalanmasını da davet çıkarmış olursunuz. Bu sebepten dolayı burun temizliği oldukça önemlidir.

Nezleden nasıl kurtulurum diye merak ediyorsanız duş almayı es geçmemek lazım. Nezleyi kaptığınız vakit sıcak bir buhar duşu yapmak sizi oldukça rahatlatacaktır. Küvet varsa küvetin içine yoksa sıcak su dolu bir kapın içine eterik maddelerden damlatabilirsiniz. Mentol, okaliptüs yağı gibi maddeler sizin bir süre sonra rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır. Duş almak kendinizi iyi ve rahat hissetmenizi sağlayacak ve kısa sürede nezleden kurtulmanız için gereken özgüveni size verecektir. Vücudunuz duşla beraber sıvıya doyacak ve kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz bu sayede nezleyi atlatmanız oldukça kolay olacaktır.

Çinko Ve C Vitamini Takviyesi

Soğuk algınlığı hastalıklarından ve özellikle nezleden korunmak için asıl savaş aracınız çinko ve C vitaminidir. Hasta olacağınızı hissettiniz ve üzerinizde hafif bir kırgınlık varsa hemen kılıçlarınızı kuşanın ve Çinko ve C vitamini almaya başlayın. Bu sayede nezle size vurmadan siz ona vurarak ilk hamleyi yapabilirsiniz. C vitamini vücutta bağışıklığı güçlendirirken nezlenin bu bağışıklık duvarına çarpması hastalığın sizi ele geçirmesini engelleyecektir. Çinko vücutta taşınma olayının hızlanmasını sağlayacağından dolayı aldığınız ilaçlar ve tedavi maddeleri bir an önce hücrelerinize işleyecek ve bir nevi hücrelerinizi savaş için önceden hazırlamış olacaksınız. Bu sayede nezle sizi ele geçirmeden onu yok etmiş olacaksınız ve kışın keyfini rahatça çıkarabileceksiniz. Unutmayın nezleyi kolay atlatmanın yolları sizin doğru hamleleri yapmanızdan geçiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.