Uruguay’da Başlıca Gezilecek Yerler

Uruguay’da Başlıca Gezilecek Yerler

Uruguay, diğer bir isimle Uruguay Cumhuriyeti, Güney Amerika kesimlerinin en güneyinde yer alıyor. Uruguay’ın nüfusu genel olarak ülke başkentinde ikamet ediyor. Uruguay başkenti ise ülkenin en büyük ve yüz ölçümü açısından en geniş şehir olan Montevideo’dur.

Başkentinin yüz ölçümünün büyük olmasına rağmen Uruguay, Güney Amerika’nın en küçük sayılı ülkelerinden biridir. Uruguay ülkesine ilk yerleşimler 16. Yüzyıl’dan sonra başlamıştır. Avrupalı olarak bilinen insanlar Uruguay içerisinde zamanla yerleşim oluşturarak, bölgeyi ülke konumuna getirdiler. Uruguay’da 8 saat çalışma kanunu da var ve bu kanunu ilk olarak uygulayan da Uruguay’dır. Ülkenin işçi kesiminde 8 saatten fazla çalışan birilerine denk gelmek oldukça zor.

Buna rağmen Uruguay, ekonomisi en düzenli ve en dengeli ülkelerden biridir. Ülkede esrar kullanımı yasak olmamakla beraber, yasal konuma da getirilmiştir.

Uruguay Yeme/İçme Kültürü

Ülke mutfağı bizim mutfağımıza benzemekle beraber oldukça da zengin. Kendin pişir kendin ye tarzında mangallar ülkemizde olduğu gibi orada da yapılıyor. Odun ateşinde etlerinizi tıpkı buradaki gibi şişlerinize takarak yiyebiliyorsunuz.

Ülkemizde tükettiğimiz ve bir İtalyan yemeği olan pizza, tıpkı Uruguay’ın Chivito yemeği ile aynı. Uzun bir şekilde hazırlanan ve oldukça zengin bir malzemeyle donatılan sandviç, çeşitli sebzeler ve sığır eti eşliğinde yeniliyor. Uruguay yemeklerinden kısaca bahsedecek olursak, tüm yemeklerde ağır malzemeler kullanılıyor. Örneğin bir sandviç’in bile içerisinde 15-20 tane malzemeyi bir arada tatmak mümkün.

Çok fazla lokantası bulunan ülkede en çok yemeğe önem veriliyor. En zengin menülerin bulunduğu lokantalar da başkent Montevideo’da yer alıyor.

 

Uruguay Başlıca Gezilecek Yerler

Tango, mükemmel kültürel bir kent ve farklı bir yaşam alanında kaybolmak için ilk adres başkent; Montevideo

Suların farklı noktalarında kurulu, plajları ve sakin yapısıyla dikkat çeken; Rocha Departmanı

Sakin bir gölün etrafında, doğa ile iç içe huzurlu bir gece ve deneyim için; Carmelo, Uruguay

Tarihi eserleri ve yapıları ile daha çok dikkat çeken farklı bir kent; Paysandú

Deniz feneri, farklı tarihi yapıları ve kültürü ile değişik bir adres; La Paloma, Rocha

Geniş bir alanda konumlanan özel bir ulusal park; Santa Teresa National Park

Uruguay Konaklama ve Ulaşım

Bu ülkeye gitmek için havayolunu tercih etmeliyiz. Havayolu üzerinden bile oldukça yorucu geçen yolculuk, yine de aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede Uruguay’a direk uçuş bulunmuyor. Türkiye üzerinden isterseniz Frankfurt ve Madrid üzerinden, isterseniz de Amerika üzerinden aktarmalı şekilde Uruguay’a ulaşabilirsiniz. Havayolu ile yapılan yolculuklar ise 25 saat gibi bir sürede tamamlanır.

Uruguay, Türkiye’den giriş için vize istemiyor. Aktarma sırasında başka bir ülkeye indiğinizde, o ülke tarafından vize istenebilir. Örneğin Uruguay’a Amerika Birleşik Devletleri üzerinden aktarmalı olarak geçiş yapacaksak, Amerika’da indiğimiz zaman vize istenebilir.

Ülkeye vardığınızda konaklama için birçok otel bulabilirsiniz. Otel bütçelerinin gayet uygun olması, turist olarak giden vatandaşlar için büyük avantaj. Uruguay’da en lüks ve en uygun otelleri başkent Montevideo’da bulacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.