Meksika’da Gezilecek Yerler

Meksika’da Gezilecek Yerler

Aztekler ve Mayalar’a kadar uzanan tarihsel bir geçmişi bulunur ülkenin. 1519 yılında ise, İspanyollar tarafından işgal edilerek aslında bugünkü adımları atılmıştır. Bölge işgal edildikten sonra yeterince verimli bir kaynak olmadığı için uzun süre bu işgaller devam etmez. Haliyle bugünkü farklı ve kendine has yapısıyla dikkat çeken Meksika’nın ilk adımları da o işgal dönemlerinde aslında ülke adına atılmış olur.

Meksika Yeme/İçme Kültürü

İlk olarak tortilla demek istiyoruz. Zira ülkenin en temel, simgesi niteliğinde yemeğidir. Tortillanın yanı sıra, Ülke mutfağı acıları ve soslarıyla bilinir ki bunun hakkını veren bir mutfak kültürü vardır.

Diğer yandan Tavuk dönerin daha modernize ve meyve odaklı hazırlanmış hali olan Tamale, çok farklı seçenekleri olan Taco yemekleri de genel anlamda dikkat çekmektedir. Beslenme kültürleri bizim açımızdan çok yakındır ve pek fazla yabancılık çekmezsiniz.

Meksika Başlıca Gezilecek Yerler

Mükemmel sualtı güzellikleri ve yüzmeyi sevenler için ideal bir ortam için; Cancún

Meksika’nın belkide en huzur veren adalarından birisidir; Cozumel

Ülkenin tatil konusundaki en önemli kentleri arasında yer alır, aktivite seçenekleri daha fazladır; Guadalajara

Tarihsel yapılar, kiliseler dikkatinizi çeken noktalarsa başkenti mutlaka ziyaret edin; Meksiko

Ufak adaların karşısında mükemmel kumsalıyla güneş-kum tadında özel bir adres; Cabo San Lucas

Antropoloji ve bu alandaki önemli bulgulara önem veriyorsanız, bu tür kalıntılar dikkat çekiyorsa; Milli Antropoloji Müzesi

Oldukça eski bir tarihi yapı olan ve piramitleri andıran görüntüsüyle; Chichén Itzá

Sizi gerçekten çok farklı bir deniz mavisi, mağara yeşili ile değişik diyarlara götürecek olan; Xcaret Eco Theme Park 

Meksika’da çok detay ve bilinmeyen noktalara gitmeniz, köşe yerleşim alanlarına yalnız gitmeniz pek fazla önerilmez. Genelde bilinen yerlere gitmeniz sizin açınızdan daha önemli olacaktır.

Meksika Konaklama ve Ulaşım

Eğer Schengen ya da Amerika vizesi sahibiyseniz, vize almadan ülkeye giriş yapabilirsiniz. İkisi de yoksa ve ilk kez Meksika için vize alacaksanız, vize almak oldukça kolaydır. İzmir, Ankara ya da İstanbul’dan Meksika’ya uçuşları tüm yıl bulabilir, rahatça ülkeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ülke içerisinde ise genelde otobüs ile ulaşım söz konusudur.

Özellikle merkezi şehirler için bu hem rahat, hem de ucuz bir seçenektir. Ayrıca metro alt yapısı oldukça gelişmiştir merkez kentlerde. Ülke genelinde ki taksiler farklı renk ve şekiller de olduğu için, taksi yolunu seçerseniz dikkatli olmanız gerekir. Konaklama konusunda ise bilinen ve en azından 3 yıldızlı olan otelleri tercih etmenizi öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.