Edirne’da Gezilecek En İyi 6 Yer

Edirne’da Gezilecek En İyi 6 Yer

Edirne, Marmara Bölgesinde yer alan ve Trakya tarafında bulunan şehirlerimizden biridir. Edirne’nin coğrafi yapısı düzlüklerden oluşmuştur. Yükseltisi fazla olmayan Edirne’de pek fazla dağ görmek mümkün değil.

Edirne denilince insanların aklına genellikle Folklor oyunları ve yağlı güreşleri geliyor. Her sene yaz aylarında yapılan yağlı güreşleri, Edirne’ye bir hayli turist gelmesini sağlıyor. Folklor ise sadece yaz aylarında değil, tüm aylarda yapılan geleneksel bir halk oyunudur. Genellikle Edirne çevresinde yaygın olan bu geleneksel oyun, dünya çapında yarışmalara bile aday olmuştur.

Yaklaşık 400 bin nüfusu bulunan Edirne, Edrene ve Edrenebol isimlerinden türeyerek son halini almıştır. Edirne ilimizde Osmanlı Dönemi’nden kalma birçok tarihi yapı ve eser de bulunuyor.

Edirne Yeme/İçme Kültürü

Edirne mutfağı, Osmanlı döneminden kalan mutfak kültürüyle günümüze kadar gelmiş. Eskiden Osmanlı kültüründe tüketilen yemekler, günümüzde Edirne’de hala tüketiliyor ve evrime uğramadan yapılmaya devam ediliyor.

Özellikle Edirne mutfağında ciğer, vazgeçilmez bir lezzet olarak görülüyor. Türk mutfağında tava yapımını çoğu kez duymuşuzdur. Edirne mutfağında ciğer tava ve patlıcan tava gibi yemekler sebzeler eşliğinde yapılıyor. Tava biraz geç piştiğinden geceden fırına atılarak, sabah hazır hale getiriliyor.

Kat kat ekmek şeklinde yapılan Pazı Böreği de Edirne’ye has bir yemektir. Bolca tereyağı kullanılan ve katmer şeklinde yapılan Pazı Böreği, sokaklarda bile pişirilip satılıyor.

Edirne yöresinde tatlı olarak da Gaziler Helvası yapılıyor. Normal helvadan biraz daha sert bir kıvamda yapılan Gaziler Helvası’nı dükkanlarda bile görebiliriz.

Edirne Başlıca Gezilecek Yerler

Hiç şüphesiz ülkemiz için en önemli mimari yapılardan, camilerden birisi olan; Selimiye Camisi

Şehrin ve bölgenin en önemli müzelerinden birisi; 2. Bayezid Külliyesi ve Şifahane

Tarihi açıdan anlamı büyük camilerden birisidir; Eski Cami

Huzurlu bir yürüyüş için hazırlanmış, özel bir yol; Karaağaç

Gün doğumunu izlemek için tercih edebileceğiniz güzel bir adres; Meriç Köprüsü

Muhteşem bir camii mimarisi ve farklı bir tarihi yapı; Üç Şerefeli Cami

Edirne Konaklama ve Ulaşım

Edirne’ye seyahat etme gibi bir planınız varsa, mutlaka otobüs seferlerinden faydalanmalısınız. Türkiye içerisinden ve uzak bir ilden geliyorsanız, zorunlu olarak otobüs firmalarına bakacaksınız. Edirne’de maalesef herhangi bir havalimanı bulunmuyor.

Edirne’ye doğudan direk otobüs bulmak biraz zor olacaktır. Otobüs firmalarında içerisinde sadece batı içerisinde ve sadece doğu içerisinde çalışan firmalar yer alıyor.

Edirne’ye doğu tarafından seyahat ediyorsanız, öncelikle İstanbul’a gitmeniz gerekiyor. İstanbul’a genelde direk seferler bulunduğu için kolaylıkla Edirne’ye geçiş yapabilirsiniz.

Edirne gibi bir şehre geldiğinizde de sayısız konaklama bölgeleri sizi bekliyor olacak. Genellikle şehir merkezine 7-8 kilometre uzaklıkta bulunan otel ve pansiyonlar uygun fiyata tercih edilebiliyor. Edirne’de otel veya pansiyon olsun tüm konaklama yerleri oldukça uygun fiyatlı, temiz ve şehir merkezine yakın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.