Pancar Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Pancar Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Akdeniz Bölgesinde M.Ö: 2000’li yıllardan beri yetiştirilmekte olan pancar 8. yy’da Babil’e, oradan da aynı tarihlerde Çin’e yayılmıştır. Botanik olarak pancar yaprakları ıspanak, pazı, kinoa vb. gibi bitkilerle aynı kategoride yer alır.

Soğuk mevsim mahsülü olduklarından hızlı büyürler ve dondurucu soğuklara dayanırlar, bu sayede bu bitki kuzey ülkelerinin favorilerindendir.Pancar yapraklarını 2 veya 3 gün buzdolabında bekletip tüketmek daha iyidir. Salata olarak sade veya diğer yapraklı sebzelerle birlikte tüketilebilir, yemeklerde kullanılabilir veya tek başına zeytin yağı veya sirke ve tuz ile sotelenerek lezzetli bir garnitür olarak tüketilebilir.

Pancar Yapraklarının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İyi miktarda protein, fosfor ve çinko içermesinin yanı sıra, pancar yaprakları harika bir lif kaynağıdır. Çok sayıda antioksidan içeren yapraklar, B6 vitamini, magnezyum, potasyum, bakır ve mangan açısından zengin yağ ve kolesterol açısından ise oldukça sağlıklıdır. 2000 kalorilik bir diyete göre pancar yaprakları günlük A vitamini ihtiyacının %220’sini, C vitamini ihtiyacının %60’ını, kalsiyum ve demir ihtiyacının sırasıyla %16 ve %15’ini karşılar. Demir içeriği açısından pancar yaprakları, pancardan çok daha zengindir.

  • İçerisindeki K vitamini ile kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.
  • Osteoporoz’un (Kemik erimesi) önlenmesine yardımcıdır.
  • Yüksek kalsiyum miktarıyla kemik ve iskelet sağlığını güçlendirir ve alzheimer hastalığına karşı savaşır.
  • İçeriğindeki A vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir, antikor ve beyaz kan hücrelerinin üretimini tetikler.
  • A vitaminindeki beta-karoten bilinen bir anti-oksidandır ve vücuttaki serbest radikallerin ve kalp krizi ve kanser gibi hastalıkların olumsuz etkileriyle savaşır.
  • Yine A vitamini sayesinde gece körlüğüne iyi gelir.

Pancar Yaprakları Besin Değerleri / 100 gr – Taze İçin

Miktar % Günlük İhtiyaç
Kalori 22
Yağdan Gelen Kalori 1
Toplam Yağ 0 g %0
Doymuş Yağ 0 0
Trans Yağ
Kolesterol 0 mg %0
Sodyum 226 mg %9
Toplam Karbonhidrat 4 g %1
Diyet Lifi 4 g %15
Şeker 0 g
Protein 2 g
A Vitamini %127
C Vitamini %50
Kalsiyum %12
Demir %14

*Bu değerleri 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Yaşam tarzınıza göre değerleriniz daha az veya daha çok olabilir.

Pancar Yaprakları Hakkında İlginç Bilgiler

  • Eski Romalılar tarih öncesi zamanlardan beri yetiştirilen pancarın sadece yapraklarını yer, köklerini ise ilaç yapımında kullanmak için saklarlardı.

Özet

Pancar ve yaprakları ayrı olarak sadece iki farklı yemek değil aynı zamanda çok farklı besin değeri taşıyan farklı iki besindir. Yapraklarda A ve K vitaminleri boldur ve beyinden kana ve gözlere bütün vücuda çeşitli faydalar sağlar. Mutfakta pancar yapraklarını soteleyip, yemeklerde veya salata olarak kullanabilirsiniz. Pancar yapraklarında besinleri almanın diğer bir kolay yolu da kendi hazırladığınız meyve suları ve frozenlara eklemekten geçer.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.