Kivinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kivinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüksek besin değeri bulunan kivinin antioksidan özelliği, kolesterolü düzenleyici özelliği ve bunun gibi bir çok faydası vardır. Kivinin faydaları Değişik tadının yanında içerdiği vitamin, mineral, antioksidan ve lif içerikleriyle besin değeri yüksek bir meyve türüdür. Kivi vücudunuzu toksinlerden temizler. Kötü kolesterolün düşmesinde etkilidir ve iyi kolesterolü de arttırır.

1 kivi günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar. Kivi, turunçgillerden 4-5 kat daha çok C vitamini içerir ve mineraller bakımından da zengindir. İçeriğinde A vitamini B1, B2 vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir gibi mineraller, proteinler içerir. Yüksek lif içeriğiyle besleyici değeri yüksek olan bir besindir.

Kivinin faydaları

– Grip ve nezleye iyi gelir ve önleyicidir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Kivi kanser önleyici özelliktedir.

– Nefes açıcı etkisi vardır. Öksürük ve astım sorunları için yararlıdır.

– Kılcal damar yapısını kuvvetlendirici özelliği vardır.

– Kan inceltici etkisi vardır. Kandaki yağ düzeyini düşürerek kan basıncını düzenler.

– Kan sulandırıcı özelliği kalp ve damar sağlığı için önemlidir.

– Yapılan bir araştırmada; günde 2 tane kivi tüketmenin, iyi kolesterol seviyesini artırdığı ve kötü kolesterol seviyesini azalttığı tespit edildi.

– Kiviyle ilgili yapılan araştırmalarda olgunlaşmış kivi meyvesinde proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin 15 tanesi tespit edilmiştir. Glutamin, arginin ve asparagin adlı amino asitlerin daha yüksek oranda olduğu görülmüştür.

– Lif bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırır. DNA zararını azaltıyor İskoçya’daki Rowett Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmada yer alan gönüllü kişiler, 3 hafta boyunca kivi tüketmiş ve bu sürenin sonucunda yapılan tahlillerde lenfositlerde DNA zararının ciddi bir şekilde azaldığı tespit edilmiştir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.