Kiraz Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Kiraz Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Birçok alanda hayatımızın içinde olan sirke çok çeşitli kullanım alanlarına sahip. Cilt bakımından ev temizliğine, sağlık tedavisinden besin maddesine kadar birçok alanda kullanılır. Elma sirkesi, üzüm sirkesi derken şimdi de kiraz sirkesi. Peki, nedir bu kiraz sirkesi ve nasıl yapılır?

Kiraz sirkesi içerisinde yüksek miktarda A, B1 ve C vitaminini bulundurur. Vücut için bu vitaminler oldukça önemlidir. Kiraz sirkesi vücutta bulunan toksinleri dışarı atar. Bu sayede daha güzel bir cilde ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda tırnakların güçlenmesine de yardımcı olur. Kiraz sirkesi doğal bir ağrı kesici olarak da kullanılabilir. Yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Diş ve diş eti sağlığına iyi gelir. Vücuda enerji verir.

Göz sağlığının korunmasını sağlar. Kiraz sirkesi, iştah açıcı özelliğe sahiptir. Böbrek taşının önlenmesinde yardımcı olur. Romatizma ağrılarını azaltıcı yönde de etkisi vardır.

Kiraz sirkesi yapımı

Sirkenin faydalı olması için doğal olması çok önemlidir. Peki doğal kiraz sirkesi nasıl yapılır? Doğal kiraz sirkesi yapmak için 5 litrelik bir kavanoza, mümkünse mevsiminde toplanmış ve olgunlaşmış 1 kilo kiraza, 1 tatlı kaşığı kadar doğal kaya tuzuna, 1 çay bardağı ev yapımı sirkeye ve içme suyuna ihtiyacınız var.

Temizlediğiniz olgun kirazları kavanoza yerleştirip güzelce ezin.Kirazlar kendini saldıktan sonra üzerine yaklaşık 4 litre kadar çeşme suyu ilave edin. Bu işlemden sonra diğer malzemeleri, doğal kaya tuzunu ve doğal ev yapımı sirkeyi kavanoza ekleyin.

Üzerini sinek ve böceklerin giremeyeceği ama hava alabileceği uygun bir bezle güzelce kapatın. Güneş görmeyen ve serin bir ortamda yaklaşık 3 hafta kadar bekletin. Bu 3 hafta süresince ara ara karıştırın ve sirkeniz hazır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.